Türkiye’de bulunan bankalar, bazı durumlar içinde hem kredi hem de kredi kartı başvurusu yapan kişilerden gelir belgesi talep edebilmektedir. Böyle bir durum altında da, bu başvuruların sonuçlanma süreci uzamaktadır. Bankaların başvuru yapan üyelerinden gelir belgesi talep etmesinin temel sebebi ise ileriki zamanda kredi kart borçlarını düzenli olarak ödeyebilmek için gelirinizin belgelenebilmesinden kaynaklanmaktadır. Gelir belgesini özel olarak talep eden bankalara, gelir beyan eden belge sunulmazsa başvurunuz otomatik olarak olumsuz olarak sonuçlanabilmektedir. Başvurunun ardından talep edilen gelir belgesinin de gönderimi müşteri tarafından uzarsa da müşterinin kredi kartı alımı zorlaşmaktadır.

Ancak uzun süredir sıkça çalışılan bankalardan kredi kartı başvurusu yapan müşteriler ise diğer müşterilere göre daha avantajlı olmaktadır. Bunun temel sebebi, müşterinin işlem hacimlerinden otomatik olarak bu kredi kartını alıp alamayacağı üzerine kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı kredi kartı başvurusu yapacak kişilerin öncelikli olarak havale vb. işlemlerde en çok kullandıkları bankayı tercih etmesi önemlidir.

Gelir Belgesiz Kredi Kartı Veren Bankalar Var Mıdır?

Birçok banka gelir belgesiz kredi kartı vermektedir. Ancak bankaların kredi kartı başvurularını olumlu sonuçlandırması ya da olumsuz sonuçlandırması tamamen talep eden müşteriye bağlıdır. Birçok banka kredi kartlarını öncelikli olarak; banka içinde sık işlem yapan, uzun süreli müşterisi olan ve düzenli bir gelire sahip olan müşterilerine sağlamaktadır. Ancak genellikle bankalar da son koşul olan düzenli gelir koşulu esnetilebilmektedir. Bankalar sadece uzun süreli müşterisi olması ve yoğun işlem yapması koşulu ile pek çok müşterisini de kredi kartı sahibi yapabilmektedir. Bu yazının devamında gelir belgesiz kredi kartı veren bankalar hakkında bilgi alabilir ve başvuru yapabilirsiniz.

Hangi Bankalar Gelir Belgesiz Kredi Kartı Vermektedir?

Kredi kartı başvurularında pek çok banka, müşterilerinden ne gelir belgesi ne de buna benzer belgeler talep etmektedir. Kredi kartı, özellikle krediden farklı olduğu, farklı derecelendirme ve sonuçlandırma faktörlerine sahiptir. Bundan dolayı bankalar genellikle kredi kartlarını, uzun süredir bankasında yer alan ve sık sık işlem yapan müşterilerine vermektedir.

1-) YapıKredi Kredi Kartı Başvurusu

Müşterilerinden yüksek yüzde ile gelir belgesi talep etmeyen bankalar arasında Yapı Kredi bulunmaktadır. Yapı Kredi Bankası özellikle sunduğu Worldcard ile müşterilerinden hiçbir belge talep etmemektedir. Yapı Kredi Bankası’nın kredi kartı başvurularında ilk baktığı durum, kişinin ne kadar uzun süredir Yapı Kredi müşterisi olduğu ve banka ile ne sıklık ile çalıştığıdır. Eğer sıklıkla Yapı Kredi ile çalışıyorsanız internet bankacılığı üzerinden kolay bir şekilde başvuru yapabilir ve gelir belgesiz kredi kartı alabilirsiniz.

2-) Garanti Bankası Kredi Kartı Başvurusu

Müşterilerinden herhangi bir gelir belgesi talep etmeden kredi veren bankalar arasında Garanti Bankası da yer almaktadır. Garanti Bankası’na son 2-3 ay içinde kredi kartı ya da kredi başvurusu yapmayan ve bir yılı aşkın bir süredir de garanti bankası müşterisi olan tüm müşterilerine Garanti Bankası kredi kartı vermektedir.

Bu bankalara ek olarak Türkiye’de yeni faaliyet göstermeye başlayan, müşteri portföyü ile likidite ihtiyacı olan tüm bankaları da tercih ederek kredi kartı alma şansınızı daha da arttırabilirsiniz.