Fatura ödeme merkezi açmak son beş yılda en trend olan iş fikirleri arasında yer almaktadır. Harcamalar ile nüfusun çoğalmasına paralel şekilde kişilerin faturalarının da artması nedeniyle fatura ödeme merkezleri her geçen yıl daha çok yere açılmakta ve daha da fazla ciro elde etmektedir. Ancak bu iş kolunda bulunan ve bir dönem çok insanın canını yakan dolandırıcılar nedeniyle insanlarda bu merkezlere karşı çekingenlik oluşmuştur. Bu nedenle bu işe girecek kişiler mümkün olduğunca bir bayilik çatısı altında faaliyet göstermesi onun lehine olacaktır ve çevredeki insanlara da güven verecektir.

Fatura Ödeme Merkezi Nasıl Açılır?

Fatura ödeme merkezi açmak isteyen kişilerin önünde iki yol vardır; bu yollardan biri bireysel iş yeri bazında fatura ödeme merkezi açmak ve diğeri ise bayilik çatısı altında fatura ödeme merkezi açmaktır. Bu iki yolla da girişimciler fatura ödeme merkezi açmaktadır. Bu iki yoldan birine karar veren kişilerin bir dükkan tutması ve bununla beraber bürokratik evrak işlerine başlaması gerekmektedir.

Fatura ödeme merkezi açacak kişilerin dükkanlarının bulunduğu il ya da ilçeye bağlı belediyelere gidereke kiralanan dükkanın ruhsatını çıkartması gerekmektedir. Ruhsatı çıkartan girişimcilerin bir sonraki adresi ise Vergi Dairesi olacaktır. Girişimciler burda da vergi levhası çıkartacaktır.

Bu işlemlerin ardından girişimcilerin artık dükkanını açmak için gerekli malzemeleri alması gerekmektedir. Bu malzemelere örnek olarak en az 2 bilgisayar, pos cihazları, 3-4 müşteri koltuğu, internet aboneliği ve bilgilendirme katalogları bulunması yeterli olabilir. Bunların dışında gerekli olan çok malzeme yoktur.

Neler Yapılmalıdır?

  • Fatura ödeme merkezi işinde en önemli durum müşteri ile güvenin oluşmasıdır. Bu tip merkezler bir kere şikayet aldığı zaman kısa süre içinde lokasyon çevresine yayılabilir ve işler oldukça kötü etkilenebilir. Bundan dolayı işi dikkatli ve müşteri ile doğru iletişim kurarak yapmak çok önemlidir.
  • Müşteriler genelde faturalarını ödemek için son gün gelmektedir. Bu ödemeleri aynı gün yapmak ve müşterileri faturalarının son ödeme tarihinin geçmesini engellemek çok önemlidir.
  • İletişim kanallarının çoklu olmasına önem verin. Buna örnek olarak web sitesi açmak, sosyal medya hesapları kurmak ve en önemlisi telefonlarınızın mesai saatleri içinde ulaşılabilir olması müşteriler için çok önemli etkenlerdir. Websitesi açın, sosyal medya hesapları açın ve telefonlarınız gün içerisinde daima açık olsun.
  • Karlılığı ilk zamanlarda önemsemeyin. Özellikle ilk günlerde gelen ve 3-4 fatura getiren bir müşteriden yalnızca 1 fatura ücreti almak, o müşterinin sizin reklamınızı bedava yapmasını sağlayacaktır.

Karlı Bir İş Mi?

Fatura ödeme merkezleri fatura bazlı çok düşük bir komisyon ile çalışıyor gibi görülmektedir. Ancak hem maliyetleri fazla olmayan hem de sirkülatif durumda çok kazançlı olan bir iş koludur. Fatura ödeme merkezleri için genellikle büyük bir dükkana ihtiyacı yoktur. Ortalama 20-40 metrekare arasında bir dükkan yeterli olacaktır. Bu da kiralama bedellerinde daha az maliyet çıkmasını sağlayacaktır. Ortalama olarak her faturadan minimum 1.50 TL komisyon almakta olan fatura merkezli güven sağladıktan sonra aylık on binlerce faturayı ödeyecek müşteri kapasitesi yaratabilmektedir.

1 ila 1.5 yıldır faal olan ve etraftaki müşterilerine gerekli güveni sağlamış olan bir fatura ödeme merkezinin aylık karı ortalama 15 bin lira civarında olmaktadır. Unutulmamalıdır ki müşterilerin yalnızca bir faturası bulunmamaktadır. Ödeme merkezinden memnun kalındığı takdirde tüm faturalarını da artık o merkez üzerinden ödeyecektir. Ayrıca bu iş kolu içinde bir müşteri demek sadece bir müşteri demek değil o müşterinin etrafındaki insanlara da ulaşmanızı sağlayacaktır. Memnuniyet ve tavsiye paralel orantılı olarak ilerlemektedir.