Son dönemde evden para kazanmak isteyenlerin aklına gelebilecek en keyifli ve eğlenceli yol genelde evde sabun yapmak ve satmak olmaktadır.ve satmaktır. Bilindiği üzere home-office çalışanlar ya da ev hanımları evde yapıp ekstra kazanç elde edecekleri meşgaleler aramaktadır. Bu düşünce de ev sabun yapma fikri oldukça mantıklı ve kazandıran bir sistemdir. Evde sabun yapmak hem düşük bir maliyet ile üretildiğinden hem farklı bir uğraş oluşundan hem de görece daha kolay piyasada satışı yapılabildiğinden tercih edilen bir iş fikridir.

Evde sabun yapmak ve bunu sabunları satarak gelir elde etmek isteyen kişiler hem üretim aşamasında hem de pazarlama ve satış aşamasında biraz tecrübe sahibi olması gerekmektedir. Örneğin bir sabunun dışarıdan bakıldığında görsel ve dekoratif olarak farklı görülmesi o sabuna olan talebi de artırmakta ve bu da müşteri potansiyelini doğru orantılı bir şekilde artırmaktadır.

Bu işe girdiğinizde mutlaka yaratıcılığınızı geliştirmeli ve müşterilerinin gözüne hoş gelecek sabunlar üretmelisiniz. Özellikle pazarlama kısmında yaratıcı olmak bu işin en önemli özelliğidir. Sabununu bir havlu ile beraber pazarlamak muhtemelen sabuna ilgiyi daha da artıracaktır. Üstelik bu durumda sadece sabun üzerinden değil havlu üzerinden de para kazanabileceksiniz.

Sabun üretimi nasıl yapılır?

Sabun üretimi için çok fazla malzemelere gerek yoktur. Sabun yapımında kullanılacak malzemeler; sabun bazı, sabun boyası, sabun esansı ya da isteğe göre lavanta, portakal gibi yağlar ve silikon şekilli kaplardır. Bu malzemelere sahip olan kişiler evde çok kolay bir şekilde kendi sabunlarını yapabilmektedir. Sabunları evde yapmak ve ekstra malzeme katmamak bu sabunun organik olarak yapılmasını ve kanserojen pek çok etkiden de insanları kurtaracağını unutmamalısınız.

Sabun üretiminin maliyetleri nelerdir? Sabun üretiminden ne kadar para kazanılır?

Sabun üretiminde maliyetleri kullanılacak malzemeler oluşturmaktadır. Yukarıda da saydığımız sabun bazı, sabun boyası, sabun esansı ya da isteğe göre lavanta, portakal gibi yağlar ve silikon şekilli kaplar gibi malzemeleri asgari şartlarda 25-30 TL arasına mal edebilirsiniz. Bu malzemelerden ise 150-200 TL’lik sabun yapılabilinmektedir. Ancak sabun satışlarında en önemli kazançlar tasarımı güzel sabunlardan gelmektedir. Tasarımına özenilen bir sabun bu kazancın daha da yüksek olmasını sağlayacaktır. Anlayacağınız üzere evde sabun yaparak %300’ün üzerinde karlılık sağlanabilir.

Unutulmamalıdır ki sabun, temizlik sektöründe bulunan en önemli üründür. Son dönemde trend olan organik sabun konusu da bu satışları yüksek oranda etkileyecektir. Çok yüksek maliyetler gerektirmeyen bu iş, denenebilir bir iş fikridir.