Yoğun bir iş hayatınız varsa ve evde yapılabilecek iş fikri arıyorsanız, domates kurutarak kolaycana ek kazanç sağlayabilirsiniz.

Son dönemde Türkiye’de en çok konuşulan sebze olan domates, kış mevsiminde kilo fiyatı 7-8 liralara kadar çıkan bir sebzedir. Son dönemde de organik sebze sektöründe ciddi potansiyel artışı yaşanması organik domateslerin fiyatlarını da 20 liralara yaklaşmasına sebep olmuştur. Organik ürünlere yönelik özellikle batı illerindeki bu potansiyel artışını değerlendirebilmek de insanların elindedir. Evde ek olarak yapabileceğiniz domates kurutma fikri ile ekonomik hayatınızı ciddi bir katkı yapabilirsiniz.

Türkiye’nin özellikle batı illerinde ya da Anadolu’da yer alan büyük şehirlerinden birinde yaşıyorsanız, evde domates kurutma ciddi anlamda ek gelir sağlayabilirsiniz. Çünkü bu tür sebzesel kurutma işlerini yapabilmek için genellikle büyük şehirlerde alanlar yeterli olarak bulunmamaktadır. Ancak bu durum dahi özellikle kurutulmuş meyve ve sebzelere olan ilginin azaldığını göstermemektedir. Özellikle son dönemde trend kurutulmuş sebze ve meyvelere doğru gitmektedir.

Özellikle yaz aylarında güneşin etkisini artırması ile her şehirde bulunan insanlar mevsiminde olan sebze ve meyveler üzerinden kurutma işlemi yapabilmektedir. Haller üzerinden mevsiminde olduğundan dolayı pek çok sebze ve meyveyi ucuz fiyatlar üzerinden alabilirsiniz. Bu sebzeler arasında en mantıklısı ve kar marjı yükseği de domatestir. Domatesi doğru yöntemle kurutup, Aralık ayına kadar muhafaza edebilen kişiler ciddi anlamda paralar kazanabilmekte ve ek gelir elde edebilmektedir.

DOMATES KURUTMA NASIL YAPILIR?

Domates kurutma işlemi iki farklı yol ile yapılabilinmektedir. Bu yollardan biri güneş ile kurutma, diğer ise fırın ile kurutmadır. Ancak bu yöntemler arasında en çok tercih edilen ve masrafsız olan yöntem ise güneş işe kurutma yöntemidir.

Elinizde 5 kilo domates ile 1 kase tuz olduğunuzu varsayalım. Öncelikle domatesleri dikkatlice yıkamalı ve temiz havlu ile kurulamalısınız. Domatesleri dik olarak ikiye ayırdıktan sonra sap bölümünde yer alan yeşil alanı kesmelisiniz. İçindeki etli,ve çekirdekli kısmı olduğu gibi bırakmanız önemlidir. Kabukları soymamak da işin diğer püf noktasıdır. Bu işlemlerden sonra domateslerin her birinin üzerine 1 çay kaşığı kadar tuz sürmek gerekmektedir. Kabuksuz bütün alanların tuzla kaplandığından emin olmalısınız.

Tepsilere pişirme kağıdı sermeli ve domatesleri birbirlerine değmeyecek şekilde dizmelisiniz. Evinizin en çok güneş alan yerine bu tepsileri koyarak kurutmaya almalısınız. Bu tepsilerin üstlerine tülbent ya da ince bez sererek toz ve sineklerden korumanızı sağlar.

İlk birkaç gün saldıkları su tepsiye akacaktır, bu suları tepsi içinden dökmeniz tad bakımından daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. Güneşin durumuna da bağlı olarak yaklaşık 1 haftadan sonra kurumuş domatesleriniz hazır olma ihtimali yüksektir.

NE KADAR KAZANILIR?

Domates kurutma işini doğru ve başarılı bir şekilde yapabilen insanların ciddi gelir potansiyeli bulunmaktadır. Kurutulan domatesleri, hem büyük perakende satıcıları hem de etrafınızdaki insanlara satabilirsiniz. Yaz aylarında kilogramı ortalama 50 kuruştan alınan domatesler, Aralık ya da Ocak aylarında kurutulmuş olarak kilogramı minimum 2 ila 3 TL‘den satılmaktadır. Bu size kilogram başına minimum yüzde 400 gelir sağlamaktadır. Ayrıca bu yılki gibi bir durum oluşursa da yatırımınızın 15 ila 30 katı arasında da kar elde etme şansınız olabilmektedir. Örneğin yaz başında 2 bin liraya aldığınız domatesleri bu yıl Ocak ayında minimum 20 ila 30 bin lira arasında satabilirdiniz.