Ek iş mi arıyorsunuz ya da boştasınız ve şu an herhangi bir iş ile meşgul değil misiniz; o halde size cazip bir önerimiz var! Neden yeteneklerinizden, bilginizden ve deneyimlerinizden yararlanmıyorsunuz!

Evde ders vererek para kazanmak günümüzde pek çok insan için geçim kaynağı haline gelirken; bir kesim ise günün belirli bölümlerini ayırarak bu işten ek gelir elde edebilmektedir.

Evde Ders Vererek Nasıl Para Kazanılır?

Evde ders verme işine girmeden önce hangi konuda bilgi birikiminizin olduğunu gözden geçirmelisiniz. Örneğin; kimi insan matematik, kimisi Türkçe, kimisi ise biyoloji alanında uzmanlaşmıştır. Eğer geçmiş dönemde eğitmenlik tecrübeniz var ise evde ders vermeniz sizin için çok daha kolay hale gelecektir. Ancak geçmişte herhangi bir eğitmenlik tecrübeniz yoksa bile donanımlı olmanız halinde bu işi yapmanızda bir mani yoktur.

Ders vererek para kazanmanın aslında iki yöntemi vardır. Birincisi bu yazımızın konusu olan evden para kazanmak, bir diğer ise online yöntemlerle ders vererek para kazanmak. Online yöntemlerle ders vererek para kazanma hakkında diğer yazılarımızda sizlere detaylı bilgiler sunacağız.

Evde Ders Vermeye Nasıl Başlayabilirim?

Evde ders vermeye karar verdiniz; her şeyinizle bu işi yapmaya hazır olduğunuzu düşünüyorsunuz. Peki, harekete nasıl geçeceksiniz? Bunun için sizlere birkaç tavsiyemiz var:

  • Eğitim-öğretim çevrenize hangi alanda ders vermeye karar verdiyseniz bunu duyurun. Çevre, arkadaş ilişkileri hedef kitleye ulaşma konusunda en etkili yöntemdir. Çünkü, ders almak ya da aldırmak isteyen kişi için referans ve güven oldukça önemlidir.
  • Sosyal medya hesaplarınızdan bu konu ile ilgili paylaşım yapın. Sosyal medyada evde ders verme ile ilgili açılmış sayfalara ve gruplara üye olarak burada tanıtımınızı yapabilirsiniz.
  • Eğitim-öğretim üzerine açılmış olan forumları takip edin. Buralarda kimi zaman ders ihtiyacı olanların başlıklar açtığı bilinmektedir.

Evde Ders Vermenin Planlama Aşaması

Evde ders vermeye başlamadan önce kendinize bir plan-program çizmeyi sakın unutmayın! Hangi günler hangi saatlerde bu işi yapmaya uygunsunuz. Haftada kaç kişiye ders verebilirsiniz. Bu gibi durumları açıklığa kavuşturun ve kapasitenizi aşmayacak şekilde bir program yapın.

Evde ders vererek ne kadar para kazanılır sorusunun aslında net bir cevabı yok. Bu sizin ücret tarifenize ve ay içinde kaç saat ders vereceğinizi bağlı olarak değişmektedir. Ancak piyasada genel ortalama göz önüne alındığında saatlik ders ücreti minimum 100 TL seviyesindedir. Dolayısıyla günde iki saatlik bir ders programı ile ayda 5.000 TL’nin üzerinde para kazanabilirsiniz.