Emeklilikte yaşa takılanlar için yeni düzenleme ne zaman çıkacak? EYT ile ilgili tüm bilinmeyenler ve erken emekli olma koşullarını sizler için derledik.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yaptığı son açıklamada emeklilikte yaşa takılanlar için yasanın henüz gündemde olmadığını söyledi. Kalın, Meclis gündemine gelindiği zaman konuyu değerlendireceklerini açıkladı. Binlerce kişinin merakla beklediği emeklilikte yaşa takılanlar konusu ise henüz gündeme gelmedi. Emeklilikte yaşa takılanlar aynı zamanda erken emekli olma koşullarını merak ediyor. Peki erken emekli olma şartları neler?

Erken Emekli Olma Şartları Neler?

Erken emekli olma şartları kadınlara ve erkeklere göre farklılık gösteriyor. Bilindiği üzere artık ülkemizde emekli olmak için sadece prim gün sayısını doldurmak yetmiyor. Emekli maaşı alabilmek için de yaşı beklemeniz gerekiyor.

Erken emekli olma şartlarından biri doğum borçlanması. Bilindiği üzere sınırı 3 çocuk olmak üzere doğum borçlanması yapabilirsiniz. Doğum borçlanmasından faydalanmak için dikkat edilen bir nokta var. O da doğum yapmadan önce sigortanızın olması. Yani doğum yaptıktan sonra sigortanız işlenmişse doğum borçlanmasından faydalanamıyorsunuz. Şimdi gelelim doğum borçlanması için şartlara.

Doğum yapan kadın her çocuğu için 2 yıl borçlanabilir. Eğer 3 çocuk yapıyorsanız bu 6 yıl demek. Fakat çocuğunuzu doğurduktan sonra sigortanıza herhangi bir prim işlenmemesi gerekiyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi doğumdan önce sigortalı olmalısınız.

Evlat Edinen Kadınlar Doğum Borçlanması Yapabilir

Evlat edinen kadınlar da doğum borçlanmasından faydalanabilir.  2 yaşından küçük bir çocuğu evlat edindiğiniz takdirde erken emekli olma hakkı kazanmış olursunuz.

Engelli Çocuk Varsa Erken Emeklilik Mümkün

Eğer çocuğunuz engelliyse ve sürekli olarak bakıma muhtaçsa SGK’ya başvuruda bulunup erken emekli olabiliyorsunuz. Engelli çocuğu olan annelerin çalışma günleri 1.25 olarak hesaplanıyor.

Askerlik Borçlanması

Her vatandaşa zorunlu olan askerlik sizin erken emekli olmanıza vesile olabilir. Askerliğe başlamadan önce sigortalı bir işte çalışan kişiler askerlik borçlanmasından faydalanabilir. Yedek subay olarak görev yaptıysanız ve eğitim aldıysanız o süre boyunca borçlanabilirsiniz. Er olarak askerliğinizi tamamladıysanız yine askerlik borçlanması durumundan faydalanabilirsiniz.