Hayat pahalı! Artık bir hanede tek kişinin çalışmasıyla geçinmek hiç kolay değil! Birden fazla maaşın girdiği evlerde bile giderlerin gelirleri aştığı bir dönemdeyiz. Sözün özü daha çok kazanmak lazım…

Ev kiranız, doğalgaz-internet-elektrik-su-telefon faturalarınız, çocuklarınızın eğitim masrafları ve mutfak giderlerine katkıda bulunmak için hemen herkesin rahatlıkla yapabileceği ek iş fikirlerine açık olmak gerekmektedir. Belki de bugüne kadar size uyabilecek türde bir ek gelir yöntemi bulamadınız ve harekete geçemediniz. Durum böyle ise doğru yerdesiniz!

İşte az kazananlar, daha fazla para kazanmak isteyenler ve ek iş arayışında olanlara birkaç tavsiye:

Direksiyon Dersi Verin!

Ehliyetiniz var ve şoförlükte usta iseniz özellikle hafta sonları ihtiyacı olanlara kendi özel aracınızla direksiyon dersi verebilirsiniz. Bunun için sürücü kursları ile anlaşabilir ya da kendi özel tanıtımlarınızla müşteri bulabilirsiniz. Hangi yöntemi seçeceğiniz sizin tercihiniz.

Boya-Badana İşleri Yapın!

Eliniz boya-badana işlerine yatkınsa özellikle yaz döneminde bu işten iyi para kazanabilirsiniz. Günümüzde bir evin badanasından en az 1.000 TL gibi para kazanılabilmekte. Sadece hafta sonlarınızı ayırarak bu işten 5.000 TL ile 8.000 TL arasında gelir elde edebilirsiniz.

Yabancı Dil Çevirisi Yaparak Para Kazanın!

Günümüzde dil bilmenin önemi çok büyüktür. Eğer iyi bir yabancı diliniz varsa bu özelliğinizi çok yönlü olarak değerlendirebilirsiniz. Evden mesleki alanda çeviriler yaparak, İngilizce ya da farklı dillerde makaleler yazarak, dizi-film alt yazıları hazırlayarak tatmin edici ek gelir elde etmeniz mümkündür. Günümüzde çoğu kişi bu işleri ek iş değil ana iş olarak görmekte ve geçimlerini bu yollarla sağlayabilmektedir.

Pasta Mamulleri Satışı Yapma

Tatlı ikramlar hazırlama konusunda yeteneğiniz var ise mutfaktaki beceriniz size iyi bir ek gelir kapısı açabilir. Hazırladığınız tepsileri anlaşmalı olduğunuz yerlere gönderebilir ya da sosyal medyada tanıtımınızı yaparak sipariş usulü çalışabilirsiniz.

Fazla Eşya ve Kıyafetlerinizi Satın!

Evde sizin için gereksiz ancak başkaları için faydalı olabilecek eşyalarınızı satarak para kazanabilirsiniz. Bunun yanında çocuklarınızın küçülen kıyafetlerini ya da hiç kullanmadığınız kıyafetlerinizi de aynı kanaldan satışa çıkarabilirsiniz.

Görüldüğü üzere biraz düşününce ek iş yapmak için alternatiflerin ne kadar çok olduğu görülebilir. Diğer yazılarımızda sizlere yeni ek iş fikirlerini sunmaya devam edeceğiz.