Aktif kullanıcı sayısında Amazon ve Walmart’tan sonra üçüncü sırada bulunan Ebay, 2018 yılında 171 milyondan fazla kullanıcı sayısına ulaşmıştır. 1995 yılından itibaren internet ortamında yerini alan Ebay, açık arttırma yöntemiyle satıcı ve alıcıların buluştuğu en çok bilinen çevrimiçi alışveriş sitesidir.

Ebay birçok farklı ülkede aktif olarak kullanılabilmektedir. Ancak, posta kodunu girerek yerel bölgenizdeki ürünleri arayabilirsiniz. Alternatif olarak, ulusal veya uluslararası ürünler üzerine de arama yapabilirsiniz.

Herkes bir Ebay hesabını ücretsiz olarak açabilir. Ürünleri uygun fiyata satın almanın yanı sıra yüksek fiyatlara da satarak Ebay’i aktif olarak kullanabilirsiniz. Ancak bir ürün satmak için bir hesap açtığınızda, bununla ilişkili çeşitli ücretler ödemeniz gerekmektedir. Bu ücretler, ürünlerinizi sattığınız fiyata ve bunların ne kadar süreyle listelediğinize göre değişir.

Ebay Kullanarak Kolay Yoldan Nasıl Para Kazanabilirsiniz?

Ebay, satıcıların kolayca bir açık artırma oluşturmasına ve bir hafta içinde para kazanmasına izin verir. Bunu yaparken ise herhangi bir mağaza sahibi olmak zorunda değilsiniz. En önemlisi, mobil uygulamasında yerleşik olan kullanışlı özellikler sayesinde Ebay’deki milyonlarca potansiyel müşteriye ulaşmak oldukça kolaydır. Ebay’de para kazanma yöntemlerini konuşmadan önce yapılması gereken kullanıcıları doğru şekilde analiz etmektir.

 • Ebay’de Satıcı Tipleri
  • İlk Kez Satış Yapanlar: Platformda yeni olan satıcılardır. Genellikle eski kullanılmış eşyalarını satmayı amaçlarlar.
  • Ara Sıra Satış Yapanlar: Bu satıcı tipleri, ihtiyaçları doğrultusunda teklifler açarlar.
  • Sıradan Satıcılar: Bu tür satıcılar boş zamanlarında ilgili oldukları veya uygun fiyata buldukları ürünleri inceler ve teklif yaparlar. Bir sonraki boş zamanlarına kadar herhangi bir artırımda bulunmazlar.
  • Girişimci Satıcılar: Bu satıcılar düzenli kendilerine ilgilendikleri veya merak duydukları bir alan seçerek düzenli olarak takipte bulunan satıcılardır. Uygun fiyatta ürün bulmaya çalışır, yüksek fiyattan satışa çıkarır ve kar yapmaya çalışırlar.
  • Profesyonel Satıcılar: Büyük bir müşteri tabanı ve önemli cirosu olan işletmeleri tanımlamaktadır. Düzenli olarak alış ve satışlarda bulunarak işletmelerine alternatif bir market yaratmaktadırlar. 

Kendi Alanınızı Belirleyin!

Ebay’de kolay yoldan para kazanmak için kendinize satış stratejisi belirlemeden önce alış stratejisi belirlemeniz gerekmektedir. Bunun için öncelikle sevdiğiniz veya ilgili olduğunu bir alanı kendinize uzmanlık alanı olarak seçmeniz gerekir. Eğer herhangi bir merakınız yok ise; yine ilgi duyabileceğiniz alanlardan birini seçebilirsiniz.

Kendinize uzmanlık alanı seçtikten sonra yapmanız gereken bu alanı detaylıca incelemek olacak. Bu sayede ürünleri aldığınız ve sattığınız sırada doğru fiyatı belirleyebilecek ve ürün kalitesini ölçebileceksiniz.

Bir ürünü analiz edebilecek kadar yeterli bilgiye sahip olduğunuzda ucuz veya uygun fiyata kaliteli ürüne satın alabilecek ve talep durumuna göre satış yapabileceksiniz.

Doğru Satış Stratejisi Yüksek Kazanç Demek!

Kendinize uygun alanı seçerek bir alış stratejisi belirledikten sonra odaklanmanız gereken o ürünü nasıl satacağınız ve neler yaparak diğerlerinden farklılaşacağınız olmalıdır.

 • İyi Bir Fotoğraf Kullanmak

Satmak istediğiniz ürünü diğerlerinden farklılaştırmak istiyorsanız öncelikle görüntüsüne dikkat etmeniz gerekir. Bu yüzden fotoğraflarınızın mükemmel olduğundan emin olmalısınız. Fotoğraflar, ürün listenizi tıkladıklarında insanların ilk bakacağı şey olacak. Bu yüzden mümkün olduğunca iyi göründüklerinden emin olun.

Ürününüzün fotoğrafını çekerken dikkat etmeniz gereken iki önemli ayrıntı bulunmaktadır:

 • Kalite: Ürününüze teklif vermek isteyen kullanıcıların fotoğraflarınızdan etkilenmesi için kaliteli fotoğraf çekmeniz çok önemlidir.
 • Miktar: Fotoğrafları olabildiğince farklı açılardan çekmeye çalışın. Bu sayede teklif veren kullanıcıların detaylı olarak ürünü incelemelerine yardımcı olabileceksiniz.
 • Ağız Sulandıran Ürün Tanımları

Ürün tanımlaması, satış stratejinin en önemli aşamasını oluşturur. Ancak ürününüzü yalnızca tanımlamanız yeterli olmadığından (bunun da yapılması gerekir), okuyucuya, potansiyel alıcıya ürünün neden mükemmel olduğunu anlatmanız ve buna inandırmanız gerekir.

 • Kısa Dönemde Yüksek Kar

Açık arttırmaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken iki önemli husus vardır. Bunlardan ilki minimum fiyat tutarını belirlemektir. Fiyat ürünün kalitesini düşürmeyecek kadar az, potansiyel alıcıları korkutmayacak kadar da yüksek olmamalıdır. Optimum fiyat aralığını ve beklediğiniz tutara göre fiyat ayarlamayı ürün hakkında detaylı bilgiye sahip oldukça ve açık arttırmalarda tecrübe kazandıkça sahip olacaksınız.

Dikkat edilmesi gereken ikinci husus ise açık arttırmanın süresidir. Bu sürede de optimumu yakalamak yine sizin elinizde olacak. Ancak bir güne bu özelliğe sahip olacağınızı düşünmeyin. Sistemi yeterince kavradığınızda bu özelliğiniz de yavaş yavaş gelişecektir. Ancak en başından itibaren dikkat etmeniz gereken süreyi uzatmadan kısa ve orta vadede yüksek kara ulaşmak olmalıdır. Sonuç olarak fiyat-zaman ayarını birlikte yapabilmeniz çok önemlidir. Bu iki kavramı da birlikte değerlendirebildiğiniz ve optimum fiyat-zaman ayarını gerçekleştirebildiğinizde kazanmaya başlayacaksınız.