Günümüz koşullarında her alanda finansal işlem hacminin ve rekabetin artması sonucunda finansal ilişkilerde spot işlemli piyasalar çok önemli bir konuma gelmiştir. Dövize bağlı ödeme şekillerinin vadeli işlem piyasalarına dayandırılması globalleşmenin de etkisi ile vadeli işlem piyasalarında ticari ilişkilerin devamlılığı sağlamıştır. Ancak finansal piyasalardaki risk düzeyi ve belirsizlikliğin her geçen gün arttığı da yadsınamaz bir gerçektir.

Spot Piyasa Nedir?

Finansal tüm varlıkların(emtia, döviz vb.) anında teslim ilkesine dayandırılarak; piyasada yer alan fiyatı üzerinden nakit karşılığı ile el değiştirdiği piyasa çeşidine spot piyasa denir. Nakit işlemlerin gerçekleştiği finansal piyasa çeşidi olarak da tanımlanan spot piyasalar, döviz piyasalarında yapılmakta olan işlemlerin çok büyük bir kısmını da kapsamaktadır. Bunlara ek olarak örneğin kuyumcudan alınan ya da satılan altın,  bankadan alınan ya da satılan döviz ya da BİST’den hisse senedi alınması satılması işlemleri de spot piyasalarda yapılan işlemlere örnek olarak gösterilebilinmektedir.

Spot Döviz Kurları Nedir?

Spot döviz kurları hemen teslim şartı ile gerçekleşen döviz işlemleri için verilen fiyatlardan oluşmaktadır. Spot döviz piyasası genelde vadeli döviz teslim piyasasından daha yaygındır. Özellikle büyük ülkeler dış ödemelerde en çok bu piyasa çeşidini kullanmaktadır. Spot döviz kurlarını örnekler ile açıklamak en rahat açıklama biçimi olacaktır. Örneğin bir döviz bürosuna gittiğinizde belli bir TL verip karşılığında aldığınız dolar bir spot döviz piyasası işlemidir. Çünkü siz nakit bir para karşılığında hemen teslim şartı ile döviz almışsınız. Keza ABD’de de döviz bürosuna giden bir kişi verdiği dolar karşısında hemen teslim şartı ile euro alıyorsa bu da bir spot döviz işlemidir.

2019 Yılı Dolar Spot Beklentileri

Spot piyasa işlemlerine gösterilen ilgi her geçen gün daha da artmaya devam etmektedir. 2019 dolar tahmini de spor piyasada en çok konuşulan konular arasındadır. 2019 yılında Amerikan dolarının genel olarak güç kaybetmesi beklenmektedir. Bunun en temel sebebi ABD ekonomisinde büyüme verilerinde meydana gelen yavaşlama olarak gösterilirken bir diğer yandan da ABD başkanı Trump’ın ikili ilişkilerdeki mevcut durumu da bu düşünceyi etkileyen etmenler arasındadır.