Artık eski tip nüfus cüzdanlarının yerine yeni çipli kimlik kartları kullanılmaya başlandı. 2017 yılının başında gerçekleşen bu değişikliğin ardından pek çok vatandaş bağlı bulunduğu nüfus müdürlüğünden randevu alarak yeni kimlik kartı edinebilmekte.

İnsanların en çok kaybettiği şeylerden birisi de malum kimlik kartı. Geçmiş yıllarda bilindiği üzere eski tip kimlik kartlarının kaybedilmesi durumunda kaybeden kişi kanun gereğince belirli bir tutarda para cezası ödemek durumundaydı. Peki, yeni tip çipli kimlik kartlarının kaybedilmesi durumunda bu uygulama devam ediyor mu? Çipli kimlik kartını kaybetmenin cezası ne kadardır? Yazımızın devamında bu sorunun cevabını açık bir şekilde bulabilirsiniz.

Kimlik Kaybetme Durumunda Yenisi Nasıl Çıkarılır?

İlk olarak sıklıkla başımıza gelen kimlik kaybetme durumunda ne yapılacağına bir bakalım. Çipli kimlik kartınızın kayıp olması ya da çalınması durumunda eğer ki kayıp ya da çalıntı bildiriminde bulunursanız kartınız anında iptal olacaktır. Bu işlem için Alo 199 çağrı merkezini arayabileceğiniz gibi bağlı bulunmuş olduğunuz nüfus müdürlüğüne de bizzat başvuruda bulunabilirsiniz.

Bu işlemin ardından yeni çipli kimlik kartı çıkarmak için yapılması gerekenler ise sırasıyla şöyle: Bunun için öncelikle mahalle muhtarlığından nüfus cüzdanı talep formu edinmek, ardından bu forma son altı ay içinde çekilmiş üç adet biyometrik fotoğraf ekleyerek bağlı bulunan nüfus müdürlüğüne müracaat etmek gereklidir. Başvurunuz tamamlandıktan sonra yeni çipli kimlik kartınız elinize ulaşana kadar geçerli olacak bir geçici kimlik belgesi verilecektir.

Kimlik Kartını Kaybedince Cezası Var mı?

Ve çok merak edilen sorunun cevabını artık verelim: Geçmiş senelerde kimlik kartının kaybedilmesi halinde bildiğiniz üzere ceza ödeme zorunluluğu vardı. Ancak ilgili yasada gerçekleştirilen değişikliğe bağlı olarak söz konusu bu ceza uygulaması ortadan kaldırılmış oldu. Yeni değişiklik ile birlikte idari para cezası yerine sadece değerli harç kağıt ücreti ödenmesi gerekmektedir. Bunun ücreti ise 37 TL’dir. Vergi dairesinin internet sitesinden ya da anlaşmalı olan bankalara ödenecek bu değerli harç kağıt bedeli yenileme, doğum, evlilik ve kaybetme durumlarında işlemler için alınan ücretlerdir.