Çin’in desteklediği altcoin olarak kısa bir süre önce piyasalarda adını duyuran WaykiChain’in amacı; dapp’ların hızlı ve verimli çalışmasını sağlama ve bunu da sürdürmeyi amaçlayıp rekabetçi bir Blockchain platformu oluşturmayı hedefleyen bir Blockchain projesidir.

Neden WaykiChain yakından takip edilmelidir?

  • WaykiChain ana ağ lansmanı 2018 yılının Mayıs ayında gerçekleşmiştir. Projenin lansman tarihi, 2018 sonunda oldukça ses getiren iki proje olan EOS ve TRON’dan da öncedir. O tarihten bu yana Waykichain ekibi Blockchain ekosistemine 2 tam işlevli dapp atmıştır. Dapp’larından biri ve en başarılı olarak adledileni WaykiBet’tir. 2018 Dünya Kupası sırasında 220.000 indirme sayısına ulaşan WaykiBet, günlük 20.000 aktif kullanıcı sayısını da gören ilk uygulama olmuştur. Şirket de bu başarının ardından, Ethereum ve TRON gibi platformlardan dapp projelerini WaykiChain’in içine nakletmesini istemektedir. Bu durum bile başlı başlına WaykiChain’in takip edilmesi için sebeptir.
  • WaykiChain’i takip etmemiz için bir diğer sebep ise fiyat istikrarıdır. Bildiği üzere kripto para endüstrisi bir süredir ayı piyasası içerisindedir. Geçen yıl şişirilmiş tüm projeler bu yıl o fiyatların %95 altını görmüştür. Fakat WaykiChain ise bunlardan etkilenmemiştir. WaykiChain’in fiyatı hep 0,10-0,60 dolar arasında sabit kalmıştır.
  • WaykiChain hakkında en çok dikkat çeken özellikle ise Çin merkezli bir proje olarak, Çin hükümetinden aldıkları destektir. Unutulmamalıdır ki WaykiChain, “Blockchain ve Kredi Ekonomisi” üzerine araştırmalar yapmakta olan Çin Ticaret Bakanlığı ile işbirliği yapan tek şirket konumundadır. WaykiChain ile Çin Ticaret Bakanlığı arasında yapılan araştırma işbirliklerinin yanında proje, üst üste iki yıl boyunca 2018 ve 2019 Çin Kalkınma Forumu’na katılmak için davet edilen de tek Blockchain projesi olmuştur. Devletle sağlanan bu işbirliği WaykiChain yatırımcılarına büyük bir özgüven vermektedir.
  • WaykiChain çok başarılı ve çok deneyimli bir ekibe sahiptir. Proje ekibi içerisinde veri bilim ve analizi, varlık yönetimi, yazılım mühendisliği ve bilgi teknolojileri altyapısı geliştirmek için daha önce Tencent, Intel, Alibaba, ve Morgan Stanley’de çalışmış kişiler bulunmaktadır. Ayrıca WaykiChain, 2017 yılı Aralık ayında yaptığı özel bağış toplama turunda 33.000 ETH ve 200 BTC toplamıştır.

WaykiChain’e yatırım yapılmalı mıdır?

WaykiChain, içinde bulundurduğu ekip ve amaçları doğrultusunda takibi hak eden bir proje haline gelmiştir. Ancak bunların yanında Çin gibi güçlü bir devletin desteğini alan ve geçtiğimiz yıl da çok başarılı sürümler ortaya çıkarmış olan WaykiChain, artık yatırım yapılabilir projeler arasına girmiştir. Özellikle bugünkü fiyat standartları altında WaykiChain’e yatırım yapmak akıllıca olacaktır.