Çikolata evi açmak; eğlenceli figürler, şık ambalajlar, kişiye özel tasarımlar ve çikolatanın büyüleyici kokusuyla yüksek kazanç faktörüne dönüşüyor. Birbirinden lezzetli çikolata barları hazırlamak, özel günlerin vazgeçilmez adresi olmak için kendi çikolata dükkanınızı açabilirsiniz. Bu işe girmek için neler gereklidir, elimizden geldiğince size özel önerileri anlatacağız.

DAMAK TADINA ÖZEL LEZZETLER

Antep fıstığının bütünselliğiyle donatılmış kakaonun en ihtişamlı hali veya bademe sıkı sıkıya bağlanmış beyaz çikolatanın damakta bıraktığı şahane lezzet…

İster sıcacık sıvı konseptinde çikolata kupları hazırlayabilir, isterseniz rengarenk ve aksesuarlı paketlerle doğum günü çikolataları tasarım yapabilirsiniz.

Gıda sektörünün trend işlerinden çikolatacılık, butik konseptlerle hemen her şehirde faaliyet göstermeye başlıyor. Özellikle sosyal medya ağının gelişmiş olması, Türkiye’nin her noktasına hızlı ve etkin kargo ağı ile tüm özel günlerin, hediyeliklerin ve özel sürprizlerin efsane lezzeti, çikolata olmaya devam ediyor.

Seçkin çikolata markalarının alışveriş merkezlerinde oluşturduğu çikolata barları, sektörün öncülüğünü sağlıyor. Doğum günleri, sevgililer günü, mevlüt hediyeleri, şirket ve firma hediyeleri, kız isteme törenler, düğün dernek gibi pek çok organizasyon için çikolata shop sunumları, şahane kazanç fırsatlarını da beraberinde getiriyor.

ÇİKOLATA DÜKKANI NASIL AÇILIR?

5,5 milyar TL’lik çikolata piyasasından kâr sağlamak, hazırladığınız şahane çikolata paketleriyle gayet mümkündür. Her Türk vatandaşı ortalama ve yaklaşık olarak, yılda 3 kg üzerinde çikolata ve 2 kg’a yakın şekerleme tüketiyor. Bu mükemmel piyasaya sunumlar yapmak ve yüksek kazançlar elde etmek için hemen analizlere başlayabilirsiniz.

Öncelikle, rekabet analizi yapın ve konseptinizi oluşturun. Özel günlerin vazgeçilmez çikolatacısı mı olmak istersiniz, butiğinizde meyve şölenleriyle sıcacık çikolatalar mı hazırlamak istersiniz?

Çikolata dükkanı açmak için;

  • Ekipman ve donanımlarınızı edinin. Pişirme sistemleri, eğlenceli çikolata kalıpları ve termometre gibi ürünleri belirleyin, bütçe analizi yapın ve satın alın. İkinci el fiyatları değerlendirmeyi unutmayın.
  • Mağaza için şık çikolata dolapları, tezgahlar, parıltılı paketler ve şekerleme kavanozlarını özenle seçin.
  • Teknolojik ekipmanlarınızı alın ve dükkanı eksiksiz hale getirin.
  • Ruhsat başvurularınızı güncel belgelerle yapın. (Perakende satış izin belgesinin alınması gereklidir.)

Çikolatalara leziz likörler katmayı ve paketlerin yanında alkollü içecekler satmayı düşünenlerin, ayrıca ruhsat alması gereklidir.

ÇİKOLATA EVİ AÇMAK KOLAY MI?

Şahsınıza ait bir dükkanınız var ise oldukça kolaydır. Şayet kiralık dükkan kullanacaksanız, ideal bir analiz yapmanız gereklidir. Kentin popüler noktaları, yaya sirkülasyonun etkin olduğu bölgeler ve lokasyon ağının gelişkin olduğu konumları değerlendirebilirsiniz.

Belirlediğiniz dükkanda ikinci adım, tasarım ve dekorasyondur. Çikolata dolapları, tüm ürünlerinizi sergileyeceğiniz en önemli mobilyalardır. Çekmece ve tezgah üniteleri, kasa ve bankolar, masa sandalye gibi mobilyaların belirlediğiniz stile uygun olması önemlidir.

Çikolata shop tasarımları genellikle sempatik ve rengarenk dizayna sahip olmalı ya da esrarengiz bir çekicilikle donatılmalıdır. Zira daima baştan çıkarıcı tadıyla, her insanın tutkusu kıvamındadır. Dolayısıyla sunum ve mekan oldukça önemlidir.

ÇİKOLATA EVİ AÇMAK İÇİN BÜTÇE PLANLAMASI

Türkiye’nin önde gelen imalatçılarıyla anlaşmalar yapabilirsiniz. Madlen, Mabel, Elit ve Melodi gibi popüler çikolata üreticilerinden satın alacağınız çikolataları, şahane paketlerle satışa sunabilirsiniz. Özellikle holdingler, büyük kurumlar, devlet kurum ve kuruluşları, eğitim ve sağlık kuruluşları ile kurumsal şirketlerle görüşmeler yapabilirsiniz.

Şirketlerin müşterilerine özel hissettirmek için sundukları promosyonların en popüleri, çikolatalardır. Zira Divan ve Vakko’nun özenle hazırlanan çikolata paketleri, sektörün en seçkin promosyonlarıdır.

Ortalama 25- 50 bin TL ile ideal bir çikolata shop açabilirsiniz. Sermayesi olmayanlar için KOSGEB desteklerinden yararlanılabilir. Özellikle imalat yapacaklar için hibe paketleri ve faizsiz kredi seçenekleri sunuluyor.

Toptan satışı perakendeye dönüştürmek isteyenler için hazır çikolatalar daha avantajlıdır. Bütçenize göre 50 bin, 75 bin TL’ye kadar sermaye ile çikolata shop açılabilir. Konum ve mağaza ne kadar önemli olsa da yüksek kazançlar elde etmeniz için en önemli konu; çikolata kalitesi ve sunumlarıdır.

Nişan ve düğünler, kız isteme etkinlikleri, özel gün ve kutlamaları, firma hediyeleri gibi yüzlerce organizasyonda tercih edilen çikolata paketleri, yaratıcılığınızla birer sanat eserine dönüşebilir.