Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bir insanın bir insana verebileceği en klasik hediyelerin başında çiçek gelmektedir. Özellikle özel günler başta olmak üzere tüm günlerde çiçek satışlarında büyük bir artış yaşanmaktadır. Bu da girişimcilerin, yeni bir alan olan çiçek alanına yönlenmesini sağlamaktadır.

Tecrübe çiçekçilik sektöründe olmazsa olmaz bir detaydır. Çiçekçilikte tecrübeli olmayan kişiler, çiçekçi dükkanı açmaya karar veriyorsa, bu sektörde tecrübe sahibi bir veya birkaç personel istihdam etmek zorundadır. Bu personeller, hem hangi günlerde hangi çiçeklerin daha çok satılacağını bilir hem de satış becerileri ile sizin daha çok kar elde etmenizi ve marka olmanızı sağlar. Doğru şekilde iş sistemini oturtan çiçekçiler, Türkiye’nin her yerine çiçek gönderen markalar haline de gelebilir.

Çiçekçi dükkanı açmak için yapılması gerekenler;

Çiçekçi dükkanla açmadan önce ilk yapılacak yer dükkanın nereye açılacağını seçmek olacaktır. İlk başlarda çok işlek bir caddede, çok yüksek kiralı bir dükkan tutmak, işin devamlılığı açısından büyük bir risk oluşturabilir. Genelde çiçekçi müşteri telefon ya da online yollar ile sipariş aldığından, işlek bir cadde yerine merkezi bir konumda dükkan tutmak hem maliyet hem de hızlı kargolama anlamında büyük işe yarayabilir.

Dükkan yerini belirlemenizin ardından sıra belediye ve vergi dairesine gitmektedir. Bu iki kurumdan iş yeri açma ruhsatı ile vergi levhası alınacaktır. Belediyeler ile alakalı belgeler için her belediye farklı bir belge formatı sunmaktadır. Bundan dolayı bulunduğunuz belediyeden belgeler hakkında bilgi almalısınız.

Belge işlemlerinin ardından bir marka ismi belirlemeniz gerekecektir. Yenilikçi ve şık bir isim belirlemek sizin markanızın da akılda kalıcı olmanızı sağlayacak ve müşterilerinizin aklına çiçek geldiğinde ilk sizi getirecektir. Markanızı da belirledikten sonra artık dükkanızın dekorasyon işlemlerine başlayabilirsiniz. Bir çiçekçi dükkanında dekorasyon en önemli şeydir. Dışarıdan müşteri geldiğinde şık bir çiçekçi ile karşılaşması sizin yararınızı olacaktır.

Dükkanın dekorasyonu da tamamlandıktan sonra artık sıra personel ve ürün tedariğindedir. Özellikle çiçekçilik konusunda tecrübesizseniz, iyi ve tecrübeli bir çiçek satıcısı ve çiçek sunumcusunu işe almalısınız. Bu personeller size gelecek geri dönüşleri artıracak ve satışlara da direkt etki edecektir. Bununla beraber ürün tedariğinde de, hangi çiçeğin hangi dönemde hangi fiyatlarla alınabileceği konusunda da size katkı sağlayacaktır. Ayrıca çiçek tedariği konusunda birden fazla yer ile çalışmak da bu piyasa şartlarında sizin lehinize olacaktır.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra sıra markanızın tanıtımına gelecektir. Eğer bulunduğunuz bölge daha çok yerel gazeteleri takip ediyorsa yerel gazete ve yerel tv kanallarından reklam verebilirsiniz. Eğer daha genel bir bölgede çalışma sağlayacaksanız ise ulusal tv ve ulusal gazeteler ile çalışmak sizin faydanıza olacaktır. Gene bulunduğunuz bölgelere yakın billboardlara reklam vermek de, etrafınızdaki insanlara sizin tanıtmış olacaktır. Başlangıçta yüksek bütçeli reklam vermenize gerek yoktur. Uygun bir bütçe ile insanlara markanızı anımsatmış olacağınızı unutmayın. Y

Çiçekçi açmak için ne kadar sermaye gereklidir?

Bir çiçekçi açmak için ilk başta minimum 40 bin TL’lik sermayeye ihtiyacınız olacaktır. Ancak çıtayı baştan yukarı doğru hedeflediyseniz ise minimum 80 bin TL’yi gözden çıkarmış olmanız gerekmektedir. Türkiye’nin en çok iş yapan çiçekçilerinin ise ortalama kurulum sermayesi 400 bin TL’nin üstünde olduğunu da unutmayın. Bu rakamların %50’den fazla kısmı dekorasyon ve reklam kısımlarına gitmektedir. Kalan %50’lik kısım ise ürün tedariği ve başlangıçta gerekli olan malzemelere gidecektir. Bu malzemeler arasında dolaplar, çiçekleri uygun koşullarda muhafaza edeceğiniz kabinler, çiçek bakım ürünleri vb. ürünler yer almaktadır.

Çiçekçilikten ne kadar kar elde edilir? Çiçekçilerin kar marjı nedir?

Herkesin bildiği üzere çiçek, ekmek veya diğer gıda ürünleri gibi zorunlu bir ihtiyaç değildir ancak özel günlerde sunulan özel bir hediye de olduğundan dolayı diğer gıda ürünlerine göre çok daha yüksek bir kar marjına sahiptir. Örnek vermek gerekirse 15 ila 20 liradan satılan bir kırmızı gülde bir çiçekçinin kar marjı minimum yüzde 110 olmaktadır. Çiçekçilerin aylık ciro üzerinden ortalama ettiği kar ise %70’in üzerinde olmaktadır. Yani çiçekçilikte yüksek ciro yüksek kar anlamına gelmektedir.

Özellikle daha az satılan bazı çiçek türlerinde bu kar marj oranı %1000’i dahi aşmaktadır. Doğru şekilde reklamı yapılan kar marjı yüksek çiçekler sayesinde, girişimciler çok yüksek karlar da elde edebilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki her halükarda, 1-2 liraya mal edilen çiçek veya çiçek ürün gruplarında kar marjı çoğu zaman yüzde 500 ila 600’ün dahi üzerinde olmaktadır. Bunun için mevsimin de çiçekleri almak ve bu çiçekleri muhafaza ederek, diğer mevsimlerde müşterilere satmak sizin çok yüksek karlar sağlamanızı sağlayacaktır.