Her ay bir çeyrek altın almak belki de hepimizin bildiği en eski yatırım türlerinden birisi. Kimimiz bunu ayda bir çeyrek altınla yapıyor, kimimizse daha fazla çeyrek altın biriktiriyor. Mühim olan kendinize bir birikim hedefi koyup yatırımınızı düzenli ve sabırlı bir şekilde devam ettirmek.

Çeyrek altına yatırım yaparak birikim yapanların temek sorunu bu alınan altınların nasıl muhafaza edileceği? Bunun en güvenilir yolu bir banka hesabı. Halk arasında kullanılan altınları evde saklama yöntemi ya da diğer adıyla yastık altı altın yönteminde altının kaybolma ve çalınma olasılığı yüksek. Ayrıca altının fiyatı düştüğü anda kolayca altını almak ya da altının fiyatı yükseldiği zaman kolay bir şekilde bozdurmak da mümkün değil.  Bu nedenlerle makas aralığı düşük olan bir bankada çeyrek altın hesabı açıp düzenli olarak biriktirmek en kolay yöntem. Senin Bankan’da internet ve mobil şubeden hızlı bir şekilde çeyrek altın hesabı açıp, alım satım yapabiliyorsunuz. En güzel yanı ise dilediğiniz zaman hesabınızdaki çeyrek altını Kuveyt Türk şubelerinden de çekebiliyorsunuz.

Nelere Dikkat Etmeli?

Tüm yatırım araçlarında olduğu gibi çeyrek altını yatırım aracı olarak seçmeden önce de araştırma yapmanızda fayda var. Yatırım kararı almak hayatınız adına önemli bir adım, bu adımı atmadan önce çeyrek altının artış ve düşüşlerini takip etmeyi unutmayın. Al sat işlemleri yapacaksanız bu işlemlerden kar elde etmek için makas aralığı düşük olan bir banka tercih edin. Yani örneğin siz bankadan 10 liraya alıyorsanız bankaya siz bunu 7 liraya satmayın. Yani çeyrek altın hesabını açacağınız bankanın size altın alım satımda zarar ettirmeyecek bir banka olduğundan da emin olun.

Çeyrek altın yatırımı için maddi gücünüze göre kendinize aylık ya da haftalık bir sayı belirleyin. Eğer bir hafta ya da bir ay çeyrek alamazsanız sonraki ay onu telafi edin. Ay ay bunu takip etmekten daha kolay bir yöntem arıyorsanız da altın biriktirmek için bankanıza aylık birikim talimatı verin.