Özellikle kısa sürede kar elde etmek isteyen girişimci adaylarının bir opsiyonu da çay ocağı açmaktır. Çok büyük bir yetenek ya da tecrübeye gerek bırakmayan bu meslek türü oldukça kolay alışılabilen bir sistem çarklarından oluşmaktadır. Çay ocağı açmak için bir ocakta yalnızca 1-2 haftalık deneyime sahip olmak dahi yeterli olacaktır.

Türkiye’de işetme bazında düşünüldüğünde en çok bulunan işletme sistemi olan çay ocakları, Anadolu ya da Marmara bölgesi fark etmeksizin bölgelerin hemen hemen her cadde ve sokağında küçüklü büyüklü şekilde bulunmaktadır. Üstelik çay ocaklarından elde edilen kar marjları da ciddi seviyelerdedir. Çay ocağı açan kişiler özellikle düşüş sermaye, düşük risk ve yüksek kar marjı nedeniyle bu işe ilgi göstermektedir.

ÇAY OCAĞI AÇACAKLARA TAVSİYELER

  • İşlek bir lokasyon seçin. Özellikle insanların sıkça gezdiği caddelerde bulunan çay ocakları önemli kazançlar elde etmektedir. para kazandırır.
  • Pasaj ve çarşı gibi lokasyonlarda yüksek miktarda çay satışı yapan ocaklar bulunur. Ağırlıklı olarak esnafların bulunduğu pasaj ve çarşılarda boş bir yer bulmak, işe başlamak için büyük bir avantaj olacaktır.
  • Çay ocaklarında müşteriler, çay vb. içecekleri çok beklemeyi sevmez. Hızlı bir servis sunmalısınız. Bunun için bir veya birkaç personel bulundurmak gerekebilir.
  • Çayı iyi hazırlayacak usta bulmak gerekmektedir. Bu tarz ocakların en büyük fark yaratımı çay üzerinden geldiği için, çayın kalitesi ve demleyen ustanın tecrübesi önemlidir.
  • Dekor bu tarz ocaklar için önemli bir detaydır. İyi bir dekor, müşterinin tekrar gelmesini sağlayabilir.

ÇAY OCAĞI NASIL AÇILIR?

Çay ocağı açmak için öncelikle gereken şey bir dükkan kiralamaktır. Dükkanı kiraladıktan sonra, çay ocağını açtığınız ilin belediyesine giderek dükkanınızın ruhsatını çıkartmak için gerekli olan belgeleri temin etmeniz gerekmektedir. Bu belgelerin toplanması ve harçların ödenmesinin toplam maliyeti yaklaşık bin lira tutmaktadır. Bu işlemi de tamamladıktan sonra çalışacağınıoz muhasebeciye yetki vererek vergi levhasını çıkartmanız gerekmektedir. Vergi işlemleri de yaklaşık 750-800 liraya mal olmaktadır.

Resmi belge işlemleri tamamlandıktan sonra sıra çay ocağı için malzeme alımına gelecektir. Masa takımı, sandalye, çay ocağı, mutfak malzemeleri, televizyon, oyun takımları, dekoratif tablo vb. şeyler ve ışıklandırma sistemleri genelde çay ocaklarında bulunan şeylerdir. Bu satın alımlar, sizin düşünceleriniz ve özgürlüğünüze kalmış şeylerdir. Burdan sonra kafanızdaki çay ocağını hayal edin ve onun içine koyacağınız ekipmanları tedarik edin.

ÇAY OCAĞI AÇMANIN MALİYETİ NEDİR? ÇAY OCAĞI SAHİPLERİ NE KADAR KAZANIR?

Çay ocağı açmanın maliyeti minimum 10 bin liradır. Bu sermaye elde edilmesi güç bir sermaye değildir. Bu sermayenin ilk olarak harcanacağı yer çay ocağı için set ocak alımı, ufak bir televizyon, dekor, bardaklar, masalar ve sandalyelerdir. Çay ocakları için maksimum 50 metrekarelik dükkanlar yeterli olarak görülmektedir. Bu tarz dükkanlar şehirden şehire, lokasyondan lokasyona kadar farklılık göstermektedir. Bunu şu örnekle açıklayabiliriz; örneğin taksimde bir sokakta 50 metrekarelik bir dükkanın kirası yaklaşık 4.000 lira iken, daha ufak bir ilçedeki sokakta 300 liradır. Bu miktardan daha uygun bir fiyata da çay ocakları kurulurken, ufak detayların müşterinin tekrar gelmesini sağlayabileceğini unutmamak gerekir. Günümüzde çay ocaklarında, çaylar 1 lira ile 1.50 lira arasında satılmaktadır. Lokasyona göre değişse de en ufak ilçede dahi olan ocaklar günde minimum 400-500 bardak çay satmaktadır. Bu büyük şehir ve lokasyonlarda günde 2.000 ila 5.000 bardağı da bulabilmektedir. Dükkanını her gün kendi açan, bir eleman çalıştıran bir çay ocağı işletmecisi her ne kadar lokasyondan lokasyona göre farklılık gösteriyor olsa da minimum 2.000 lira kar elde edebilmektedir. Bu kazancın üst kısmı ise dükkanın işlekliğine göre değişim gösterebilir.