Kredi kartları hayatımızın kolaylaştıran etkenleri en büyüğü olarak karşımıza çıkmaktadır. Nakit taşımadan alışveriş işlemlerini yapma, gerektiğinde nakit çekebilme avantajı sunma gibi pek çok avantajı beraberinde getiren kredi kartları günümüzde en çok tercih edilen finansal destek sistemleri arasında yer almaktadır.

Kredi kartı ve kredi sağlayan kuruluşlar da gün geçtikçe daha fazla koşul aramaktadır. Bu koşullara daha detaylı olarak değerlendiren bankaların bugünlerde ise birinci önceliği kredi notu haline gelmiştir. Kredi notları iyi olan kişiler, çalışmıyor dahi olsa bankalar nezdinde olumlu olarak görülmektedir.

Herkesin bir bankaya gittiğinde kredi kartı alabilme şansı başta aynıdır ancak işin detaylarına girildiğinde ise kredi notu ve eğer varsa gelir belgeleri ya da mal kayıtları kişilerin kredi ya da kredi kartı alma şansını artırmaktadır.

Bankanın bu durumlarda önemli olarak gördüğü şeylerin başında; kredi kartı alacak olan kişinin borcunun ödeyeceğine kanaat getirmesidir. Kira geliri elde eden ya da SGK’lı olarak çalışmakta olan kişilerin kredi ve kredi kartı alma şansı tabiki de çalışmayan kişilere göre daha fazla olacaktır.

Çalışmayan kişilerin dahi kredi kartı alabilecek olacağını asla unutmamaları gerekir. Bu kişilerin öncelikle daha önce vadeli ya da vadesiz banka hesabı bulunan bankalar kredi kartı başvurusu yapması çok daha doğru ve kredi kartı alma şansını arttıracak bir hareket olacaktır. Çünkü bu tarz durumlarda vadesiz hesaplara dahi giriş çıkış olsa banka bunu olumlu olarak değerlendirir.

Çalışmayan birinin kredi kartı alabilme şartları nelerdir?

SGK’lı bir çalışan olmayan kişiler de tabiki kredi kartı alabilmektedir. Bu tarz durumda olan kişiler %100 kredi kartı alır diyemesek de eğer kredi notunda bir sıkıntı yoksa alması çok yüksek bir ihtimal olacaktır.

Bankalar kredi kartı verilecek kişiyi şu aşamalar ile değerlendirmektedir;

  • Öncelikle kişinin başvurduğu bankada varsa vadeli ya da vadesiz hesapları incelenir,
  • Bir sonraki aşamada daha önce kredi kartı ya da kredi kullanımı var mıydı ve bu kredi kartı ya da kredilerin ödemesi düzenli yapıldı mı araştırılır,
  • Kişinin başvuru formu içinde belgeleyebileceği herhangi bir gelir göstermiş mi diye incelenir,
  • Kredi notuna bakılır,
  • Son aşama olarak ise varsa sahip olduğu vadeli ya da vadesiz hesaplarının ane derece aktif olduğuna bakılır.

Tüm bu aşamalar tamamlandıktan sonra ise kişiye kredi kartı başvurusunun sonucu iletilir. Ancak unutulmamalıdır ki daha önce kredi ya da kredi kartı kullanan ve bunları düzenli olarak ödeyen kişiler her zaman bir adım önde olacaktır.