Bitcoin yatırımcıları özellikle 2019 yılı itibari ile artık Bitcoin’in kış uykusundan uyanmasını ve boğa konumuna geçmesini bekliyor. (Ayı ve Boğa terimleri, borsada sıkça kullanılan terimlerdir. Ayı piyasası genel düşüş ve durgunluğu temsil ederken, boğa piyasa ise genel yükselişi temsil etmektedir.)

Bitcoin ve diğer tüm kripto paraların geçmişine baktığımızda, her zaman için dengesiz denebilecek bir grafik yapısında hareket ettiğini görmekteyiz. Genel borsa enstrümanlarının aksine bitcoin ve kripto para borsasında dip-zirve noktaları arasındaki farkın uçurum olduğunu görebiliriz. Bunun en temel örneği 2017 yılının Aralık ayında Bitcoin’in tarihi zirvesini görmesi ve 20 bin dolarlara ulaşmasıdır. O dönem bitcoinin yükselişi herkesin ağzına dolanmış ve birçok gazetede bile sürmanşete taşımıştı. Ancak o tarihten sonra sıkı bir düşüş serisine geçen bitcoin, geçtiğimiz yılın son aylarını ağırlıklı olarak 3000-3500 dolar seviyelerinde geçirmişti.

Birçok finans ve kripto para analisti Bitcoin’in artık daha da dibe vuramayacağını düşünse de Bitcoin’in bu tip analistleri sık sık analistleri ters köşeye yatırdığını tecrübe ettik. Daha sağ duyulu analistler ise bitcoinin tarihi zirvesine çok yakın zamanda dönmesinin zor olduğunu da belirtmişti.

Bitcoin’den hala daha umudu olan yatırımcılar, uzmanlar ve analistler ise hala Bitcoin’in büyük bir potansiyele sahip olduğunu söylüyor. Bu tip düşünceyi savunan isimler arasında Facebook’un kurucusu olduğunu söyleyen Winklevass kardeşler, McAfee güvenlik sistemlerinin yaratıcısı John McAfee ve Tim Draper gibi isimler de bulunuyor.

Bu isimler arasında yer alan McAfee’in 2020 yılı tahmini Bitcoin’in 1 milyon dolara ulaşacağını yönündedir. Ancak unutulmamalıdır ki McAfee, daha önce 2018 yılında Bitcoin’in 7000 dolara erişebileceğini de söylemişti ve bu tahmini de tutmuştu.

Winklevass kardeşler ise Bitcoin’in kısa bir süre içinde 7 trilyon dolarlık pazar hacmine ulaşacağını düşünen kısımda yer alıyor. Böylesi bir durumda matematik temelli baktığımızda dahi Bitcoin’in 20.000 dolarları da aşması uygun görünüyor.

Bu işe inanlar kadar inanmayanlar da mevcut. Diğer cephenin en yüksek ses çıkaran isimleri arasında, IMF Eski Baş Ekonomisti Kenneth Rogoff yer alıyor. Rogoff, Bitcoin’in fiyatının düşmeye devam edeceğini ve 100 dolara kadar ineceğini söylüyor. Bu işin içinde olan kripto para uzmanlarından Kristjan Dekleva da 2019 yılının Bitcoin’in yılı olmayacağını düşünüyor. Dekleva’ya göre Bitcoin’de zaman zaman geçici bir fiyat artışı görülse dahi fiyatların sabitlenmesi için en azından bir on yıla ihtiyaç olduğu yönünde.

Eski seviyelerine tekrar çıkabilecek potansiyele sahip olan ancak 2018 yılı oldukça sessiz geçiren Bitcoin için 2019 yılında yeniden 20.000 dolarları görücek demek kolay değil ancak Bitcoin’in daha önce pek çok insanı zengin ettiği ve 2019 yılında da daha binlerce insanı zengin etmeyecek demek de pek mümkün görülmüyor.