Bu yazımızda son dönemde sitemize sıkça gelen bir soru olan “Amazon Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?” sorusuna detaylı cevap vereceğiz. Bu yazı ile beraber he Amazon hem de Amazon’dan para kazanma sistemi konusunda çok detaylı bilgilere sahip olacak ve bu bilgilerinizi istediğiniz zaman detaylı bir şekilde kullanabileceksiniz.

Son dönemde yerli yabancı fark etmeden herkes Amazon üzerinden para kazanma konusunda detaylı araştırmalar yapmaktadır. Bu konunun bu kadar trend olmasının en temel nedeni olarak ise dünyanın Alibaba ile beraber en büyük e-ticaret devleri arasında yer alan Amazon’un Türkiye pazarına dahil olması gösterilmektedir.

Yakın bir zaman önce Türkiye’de VİP satışlara izin vermeye başlamış olan Amazon’un ilk olarak kurulma ve nasıl büyüdüğü ile ilgili bilgiler vereceğiz. Fakat yazının bütününde “Amazon Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?” konusuna deyineceğiz. E-ticaret gücünü Amazon’un bu kadar popülerleşmesi ve şu an dünyanın tüm kıtalarındaki ülkelerden önemli bir pazar hacmine sahip olmasından da anlayabiliriz.

Her satışçı için bir ürünü internet üzerinden satmak 2010’lı yıllardan önce çok saçma ve çok ütopik bir fikirdi. Ancak günümüze geldiğimizde ise bu ütopik fikir şu an herkesin bir şekilde dahil olmaya çalıştığı bir pazar olarak görülmektedir. E-ticaret ciddi bir bilgi ve deneyim gerektirdiğinden dolayı yıllar önce “işsiz” olarak nitelendirilen pek çok uzman, bugünlerde çok önemli ve dokunulmaz konumlarda bulunmaktadır. Bundan dolayı bugün pek çok firma bir işe girerken, fiziki satışı kadar internet satışını da büyük önemsemektedir.

Hem müşteri hem de satıcı için e-ticaret önemli bir konfor yaratmaktadır. Müşteri açısından bakıldığında sadece oturduğu yerden insanlar gıda, kıyafet, teknoloji gibi pek çok alış verişini online olarak gerçekleştirebilmektedir. Evden çıkıp bir alışveriş merkezine gitmek yerine sadece 2-3 dakikasını ayırarak tüm hizmetlere ulaşabilmektedir. Satıcı açısından ise e-ticaretin getirdiği en büyük kazanç, maliyetlerin kısılmasından kaynaklanmaktadır. Orta ölçekli bir mağaza içerisinde 4-5 adet satış danışmanı bulundururken, e-ticaret üzerinden ise satıcının yapması gereken tek şey bu siteyi yönetecek bir uzman bulmak olacaktır. Üstelik kira vb. giderleri olmaması da satıcı tarafına büyük bir avantaj kazandırmaktadır.

Bugün online yollar ile yapılan alış verişlere baktığımızda ise işlem hacminde ilk sıralarda iki farklı site görürüz bunlardan birisi Alibaba bir diğeri ise şu an anlatmakta olduğumuz Amazondur. Dünyanın en büyük ve en güvenli e-ticaret merkezi haline gelmiş olan Amazon hem alıcı hem de satıcı için birbirden avantajlı fırsatlar sunmaktadır. Bundan dolayı ABD’den Türkiye’ye, İtalya’dan İngiltere’ye kadar herkes bu sistemin içerisinde bir yer edinmeye çalışmaktadır.

Amazon’un Tarihine Kısa Bir Bakış

Amazon, 1994 senesinde kitap satışı amacıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Seattle eyaletinde kurulmuş bir sitedir. Bugün geldiğimiz noktada dünyanın e-ticaret alanında zirvesinde yer alan Amazon markası, yakaladığı kurumsallık ve tecrübesi ile internetten ek gelir elde etmek isteyen kişilere de büyük fırsatlar sunmaktadır.  Farklı iş modelleri ile tüm vatandaşları sistemi içine çekebilen bir site olan Amazon, kendi kurguladığı ve yıllardır başarı ile yönettiği satış ortaklığı sistemi ile de dünyadaki tüm insanlara bu sistemden pay alma ve para kazanma şansını vermektedir.

Sadece alış-veriş alanında değil, lojistik anlamda da dünya devi olan Amazon, bir gün içerisinde milyonlarca ürünü hem depolamakta hem de dünyanın her yerine başarı ile kargolamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan yetişkinlerin %25’i sadece Amazon Premium aracılığıyla alışverişini gerçekleştirirken, Amazon şu an 350 binden fazla insanın da çalıştığı önemli bir şirkettir.

Amazon Satış Ortaklığı

Amazon üzerinden para kazanma sistemi son yıllarda dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de trend noktaya gelmiştir. Sistemin içine dahil olmak çok kolaydır. Amazon sistemini içine dahil olmak için birkaç farklı sistem bulunmaktadır. Bu sistemlerden ilki Amazon satış ortaklığıdır. Orijinal adı Amazon Affiliate Marketing olan bir satış ortaklığı yapısı olan bu sistem, Amazon ile satıcı arasındaki karşılıklı güven ve sadakate bağlı olarak devam etmektedir.

Amazon satış ortaklığının en önemli ve en farklı tarafı herhangi bir satış yapmak için ürünün kendisine sahip olmak yani satın almak gibi bir zorunluluk da bulunmamasından kaynaklanmaktadır. Bu sistem ile birlikte satışına ortak olunmak istenen ürüne ortak olunabilir ve bu sayede kendi yöntem ve çabalarınızla ürünün satışına sağlayabilirsiniz. Bu noktada seçilecek ürün ya da ürünlerin yapısını stratejik açıdan çok önemlidir. Satıcılar bu ürün satışı ortaklıkları ile minimum %4’ten maksimum %10’a kadar komisyon elde edebilmektedir. Bu sistemin en güzel tarafı da satış ortaklığı konusunda hiçbir sınırlama koyulmamasından kaynaklanmaktadır.

Bu sayede ürünlerin ne üretimi ne de ulaşımı gibi sancılı süreçlerine dahil olmadan, doğrudan satışına odaklanılabilinme imkanı sağlanmaktadır. Satış ortaklığı ile iyi bir gelir sahibi olmak tamamen pazarlama ve satış yapabilecek kişinin yaratıcılığı ve çabalarına bağlıdır. Ulaşabilecek insan sayısını arttırabilen satıcılar, doğal olarak da daha fazla kazanç elde edebilmektedir.

Bu noktada iyi satışçılar kimi zaman bir web site açabilmekte kimi zaman da açtığı farklı bir web siteyi bir köprü olarak kullanmaktır. Bu durumlar sosyal medya hesapları içerisinde de geçerli olmaktadır. Bazı satıcılar bazı sosyal medya hesaplarını önemli bir köprü olarak kullanmaktadır. Bu sayede de iyi gelirler elde edebilmektedir.

Eğer Türkiye’de bu işi yapmak istiyorsanız hedef kitlenizi iyi belirlemeniz gerekmektedir. Sitede bulunan insanların yapısı, hedef grubunuzun yapısı ve ürünle ilişkilendirmek uzun vadede yüksek kazançlar sağlanmasına da yol açabilir.

Amazon’da Kendi Ürününü Satma

Amazon’da bir diğer farklı satış sistemi de kendi ürününüzü satmaktır. Buraya temel olarak bakılınca bireysel ve profesyonel olmak üzere iki farklı satıcı sistemi görülmektedir. Bu iki sistem de birbirden farklı sistemlerdir. Örneğin biri daha manuel biri daha otomatik sistemlerdir. Amazon üzerinden para kazanma için tek yol bir ürüne satış ortağı olmaktan geçmemektedir.

Kendi ürünlerinizin de satılabilindiği Amazon platformu ile FBA ve FBM adında iki farklı sistemden birine dahil olabilirsiniz. Bu iki sistemde de satıcılar Amazon üzerinden kendi ürünlerini satabilmektedir. FBA sistemi Amazon’un imkanlarından daha çok yararlanılan ve otomatikleşmiş bir sistem olarak görülmektedir. FBM sistemi ise daha çok manuel bir sistem olarak görülmektedir. Yazının devamında iki sisteme ilişkin de detayları öğrenebilirsiniz.

FBM Yöntemi

Amazon FBM yöntemi, manuel bir e-ticaret sistemi olarak da adlandırılabilir. Bu sistem içerisinde satıcı hem ürün satışını hem kargolamasını hem de depolama hizmetlerini kendi üstlenir ve manuel şekilde yapar. Amazon’un kendi lojistik olanaklarından ya da kendi kargo hizmetinden faydalanmadığınız için daha farklı bir maliyet çıkabilir. FBM yöntemi ile çıkabilecek maliyetlerin tümü satıcının insitifiyatindedir. keza satış konusundaki strateji de satıcının kendi düşüncelerine bırakır. Amazon bu yöntem ile sadece satılan ürünlerden komisyon almaktadır. İster ucuz isterseniz de pahalı ürünler satabilirsiniz. Burada Amazon’un herhangi bir üst sınırı bulunmamaktadır. Amazon sadece satılan ürünlerden belirli bir komisyon ücreti almaktadır.

FBA Yöntemi

FBA yöntemi Amazon’un kendi geliştirdiği yöntemdir. Amazon FBA ile satış yapmak hem çok kolay hem de çok caziptir. Birçok satıcının içerisinde bulunduğu FBA sistemi son dönemde çok popüler bir hale de gelmiştir. Amazon FBA programına sadece ayda 40 Dolar ödemek ve pek çok imkandan yararlanak mümkündür. Amazon bu üyelik bedeli ile satıcılarını depolama, kargolama, iade gibi pek çok farklı maliyetten bertaraf etmektedir.

Depolama

Amazon FBA’ın en önemli ayrıcalığı satıcılarına depolama imkanını sağlamasından kaynaklanmaktadır. Yani Türkiye’de dahi olsanız çayınızı yudumlayarak yürütebileceğiniz bir formatta tasarlanmıştır Amazon FBA sistemi.  Her gün depo sayımı gibi sayımlar yapmak zorunda bırakmayan, her şeyden öte ekstra olarak bir depo kiralama maliyetini de bertaraf eden Amazon FBA ile ufak çaplı bir e-ticaret şirketi kurulmakta ve binlerce kilometre öteden yönetilme imkanı sağlanmaktadır.

Amazon FBA ile satıcıların ürünlerinin depolandığı alanlar, Amazon’da bulunan tüm ürünlerin toplandığı büyük lojistik merkezleridir. Amazon’un kendi lojistik merkezi olan bu depolar hem güvenli hem de kolay bir ticaret yapılmasını sağlamaktadır. Amazon, bu depolar için satıcılardan çok düşük ücretler talep eder ancak hiç satış yapmayan bir satıcısından da ilk satışını yapana kadar para almamaktadır. Amazon’un depolamadaki en önemli kuralı ise ürünlerin 6 ay içerisinde satılma kuralıdır. Satışı 6 aydan uzun süren ürünler için Amazon, depo bedellerini arttırma gibi yaptırımlar yapma hakkına da sahiptir.

Kargolama

FBA sisteminin sağladığı en önemli avantajlardan biri ise kargolamadan kaynaklanmaktadır. Siz bir ürün satarken, bu ürünün tüm kargolama süreçlerini ve müşteriye ulaşmasını tamamen Amazon üstlenmektedir. Hem kendi sistemi ile kurguladığı şahıs kargolama sistemi hem de kendi kargo sistemi ile Amazon, müşterilere oldukça bir şekilde kargo gönderimi sağlamaktadır. Kargo ile ilgili olan aksamalarda ise Amazon sorumluluğu asla satıcıya bırakmamakta ve tüm sorumluluğu kendi üzerine almaktadır.

Ürün İadesi

Amazon’u Amazon yapan özelliklerden birisi de birçok üründe müşterilerine iade olanağı sunmasıdır. Örneğin bir müşteri bir ürün aldı ve beklediği gibi çıkmadı. Bu tarz bir durum içerisinde Amazon, müşterilerine hızlı bir şekilde paralarını geri iade etmektedir. Bu tip iadeler olduğu takdirde Amazon, eğer satıcısı FBA kullanıcısı ise derhal Amazon tarafından bilgilendirilmektedir. Bir iade gerçekleşirse de satıcının ürün stoğu arasına bu ürün yeniden eklenmektedir.

Amazon’da Neler Satabilirim?

Amazon’da herhangi bir şeyi satmak mümkündür. Bunu en temel olarak siteye girdiğinizde içinde bulunan bölümlerden de fark edebilirsiniz. Bir kategori altında belki onlarca farklı alt kategoriyi de görebilirsiniz. Spor, kozmetik, elektronik, kitap, film, ev ürünleri, hobi ve sağlığa benzer yüzlerce farklı kategorinin altında onlarca farklı alt kategori bulabilirsiniz. Bundan dolayı Amazon’da aklınıza gelebilecek tüm ürünleri satabilirsiniz ya da dilerseniz hazır ürünlere satış ortağı olabilirsiniz.

Amazon’dan Para Çekme

Amazon’dan para kazandınız ve sıra para çekmenize geldi. Bu oldukça kolaydır. Amazon’un para çekim işlemleri için koyduğu tek kural ise en az 100 Dolar para çekim şartından gelmektedir. Eğer Amazon’da satış yapmış ve ay sonunda da hesabınız 100 doların üstüne çıkmışsa, banka hesap bilgileriniz girerek, kolaylıkla paranızı güvenli bir şekilde çekebilirsiniz.

Amazon Üzerinden Para Kazanma ve Dropshipping

Amazon, hem şahısların hem de şirketlerin katılım sağlayabileceği özel bir sistem kurgulamıştır. Yani ister şahıs isterseniz de şirket olun; Amazon’a giriş kolay bir şekilde mağaza açabilirsiniz.  Bundan dolayı Amazon da dropshipping açısında çok uygun bir sistemdir. Amazon’un platformsal olarak büyüklüğü, pazar hacmi ve günlük yakaladığı trafiği nedeniyle dropshipping yatırımcıları için büyük bir maden değerindedir. Doğru hamleler yaparak Amazon’dan para kazanmak mümkün ve karlıdır.