2018 yılının Kasım ayı sonunda 200 TL seviyesine kadar inen gram altın fiyatları yeni yıla ise yükselişle başlamıştı. Altın fiyatları 2019 yılında döviz kurlarına bağlı bir şekilde yükselişe geçmiş ve sonrasında da belli bir seviyeye oturmuştu. Kapalıçarşı piyasasına göre 2019 yılında gram altın en düşük 216 TL’yi görürken en yüksek ise 243 TL’yi görmüştü.

Uzmanlara 2019 Altın tahmini denilince ise cevaplar genelde tek oluyor. En mantıklı ve en doğru yatırım ALTIN!

Bilindiği üzere altın madeninin dünyada çok az bulunması altının değerini her zaman yüksek kılmaktadır. Takas ile ticaret bittikten sonra en değerli maden olarak görülen ve dünyanın her bölgesinde bir ticari araç olarak kullanılmış olan altın, değerini binlerce yıldır yitirmeden hatta daha da katlayarak yoluna devam etmektedir.

Günümüzde ise altının hala bu kadar değerli oluşunun en temel sebebi hala altın madeninin dünyada çok az bulunmasından kaynaklanmaktadır. Bununla beraber bir emtia olarak görülen altının değeri de dolar kuru üzerinden tüm dünyada hesaplanmaktadır. Bu durumlar altında da üzerimizde olan kur baskısı ve dolara karşı TL’nin kırılgan olması vatandaşları altın almaya itmektedir.

2019 yılında altına olan arzın kırılım yaşaması ve talebin artışı beklenirken, bu durum da otomatik olarak altının yılbaşından bu yana çok daha değerlenmesini sağlamıştır. Üstelik dolar kurunun belli bir düzene oturmaması bir diğer yandan altın yatırımcılarının kazancına kazanç eklemektedir. Altını olan kişiler hem altın fiyatları global bazda arttığında hem de dolar arttığında eş değerli olarak kazanç elde edebilmektedir. Bundan dolayı tüm uzmanların birinci yatırım tercihi altın olarak görülmektedir.

2019 YILINDA ALTINDAN REKOR GELEBİLİR! ALTIN İÇİN UYGUN ALIM 210-220 TL

2018 yılında altın hem dolar kuruna bağlı olarak hem de emtia fiyatındaki artışa bağlı olarak yılı zirvede tamamlamıştı. Gram altın kapalı çarşı piyasasında anlık olarak 280 TL’yi görmüş ve tarihi zirve yapmıştı. Altının rekor kırdığı gün altının ons değerinde yaşanan artış ve dolar kurunun da rekor kırması bu durumu etkilemişti. Bu sene de dolar kurunda 5’in üzerine çıkmak ve bir türlü düzeni sağlayamamak, yatırımcıları en güvenli liman olarak altına itmiştir. Global uzmanlardan altın karşısında bir rekor beklenirken, en uygun alım fırsatı olarak ise 210-220 TL baremi görülmektedir. 2019 altın tahmini bu sayfadan takip edebilirsiniz.