Son zamanlarda neredeyse her caddede bir açık parfüm dükkanına rastlamaktayız. Parfümeri dünyasının maliyetleri artması, dolar kurunun yükselişi derken 5 sene önceye göre orjinal parfüm fiyatları %250’den fazla artmıştır. Bu nokta da devreye açık parfümcüler girmektedir. Açık parfümcüler orjinal parfüm ile aynı kokuya sahip parfümleri çok daha ucuz fiyatlarla müşteriler ile buluşturmaktadır.

Açık parfüm dükkanı açmak için iki farklı yol bulunmaktadır. Birinci yol münferit olarak bir dükkan açmak ikinci yol ise bir markanın bayiliği üzerinden bir dükkan açmak. İki yolla da başarılı bir sonuç elde etmek mümkündür. Ancak bir yol biraz daha meşakatli ve az maliyetli, diğer yol ise daha meşakatsiz ve çok maliyetlidir.

Açık Parfüm Dükkanı Nasıl Açılır?

Bürokratik evrak işlemlerini tamamlayan kişilerin açık parfüm dükkanı açmak için önlerinde iki farklı tercihleri vardır. Birinci yol; herhangi bir marka çatısı altında kurulmadan münferit olarak bir dükkan açmak ve parfümleri tüm açık parfümcülerden tedarik etmek. İkinci yol ise; bir markanın bayisi olarak bir dükkan açmak ve parfümleri o marka üzerinden tedarik etmektedir. Birinci yol her ne kadar daha düşük maliyetler ile kuruluyor olsa da markanın tanınırlığının olmaması ilk başta işlerin çok da iyi gitmemesine sebep olabilir, öteki yandan bakarsak bir marka bayisi olarak dükkan açan kişiler ise neredeyse başlangıçta ekstra %25 maliyetli dükkan açmak zorunda kalmaktadır. Reklam gücüne güvenen kişilerin ilk yolu denemesi daha iyi ve düşük maliyetli olacaktır.

Parfüm Dükkanı Açılırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  • Bir parfüm dükkanının koku kartelası çok geniş olmalıdır. Müşteri hedeflediği ürünün kokusunu kolaylıkla bulabilmelidir. Özellikle bu aşamada uzman bir çalışanın müşteriye yardımcı olması müşteri açısından iyi bir geri dönüş gelmesine de neden olacaktır.
  • Dükkanda çalışan tüm personellerin dış görünüşünün bakımlı ve temiz olması ve tabiki güzel kokması gerekmektedir. Çalışanın burada böyle güzel kokular satılıyor mesajını bu şekilde müşteri iletmesi gerekmektedir.
  • Parfüm dükkanının kokusu mutlaka kendini belli etmelidir. Boğmayan, farklı ve hoş bir koku ile müşteriye dükkana girer girmez etkilemek mümkündür.
  • Müşterilerin her dükkanda olduğu gibi bir parfüm dükkanında da ilk dikkat ettiği şey görselliktir. Dükkan vitrinin göz alıcı bir tasarım ile dizayn edilmiş olması ve parfüm şişerinin dikkat çekecek şekilde koyulmuş olması, müşteri potansiyelini de artıracaktır.
  • Son ve en önemli unsur ise parfüm dükkanın açılacağı lokasyondur. Lokasyonun işlek bir cadde üzerinden olması ciroya direkt etki edecektir. Lüks semtler yerine orta gelirin yaşadığı semtlerin işlek cadde, bulvar ya da sokaklarını öncelikli olarak tercih etmeniz satış performanslarınızı daha işe başlamadan artıracaktır.

Açık Parfüm İşi Karlı Bir İş Midir?

Evet, açık parfüm işi çok karlı bir iştir. Parfüm başına ortalama olarak %100 kar ile satış yapılmaktadır. Bundan dolayı sürümden kazanma modeli, açık parfümcülerin kullandığı bir iş modelidir. Eğer markalaşmış bir açık parfüm şirketinin bayiliğini alırsanız, o şirketten sık sık mal alabilir ve ortalama kar oranızın da üstüne çıkabilirsiniz. Maliyetlere gelecek olursak; ortalama bir açık parfüm markasının bayisi olmak için en az 25 bin TL sermaye gerekmektedir. Seçeceğiniz bayinin konumu ve buna bağlı kira, depozito gibi giderler ile dükkanın dekorasyonuna harcanacak paraya bağlı olarak bu maliyet 100 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Eğer sosyal medya ya da bulunduğunuz bölgedeki medya organlarına reklam verecekseniz bu maliyetlerin biraz daha artacağı bir gerçek olarak görülmektedir. Bununla beraber bulunduğu lokasyonda müşteri kitlesi yakalan her açık parfümcü, bu maliyetleri sadece 3-4 ay içerisinde çıkarabilmektedir.