Stoksuz satış olarak bilinen drop shipping ürünleri stoklamadan depolamadan internet üzerinden satmaya dayanan bir iş modelidir. Drop shipping yapan girişimciler internet sitelerinde sergiledikleri ürünlere gelen siparişleri tedarikçilere yönlendirirler ve sipariş teslimi tedarikçiler tarafından gerçekleştirilir. XML bayilik entegrasyonunun uygulanması ile gerçekleştirilebilen drop shipping; farklı tedarikçiler adına ürün satışı yapmaya, geniş bir hedef kitleye ulaşmaya ve dolayısıyla yüksek gelir elde etmeye olanak tanır.

Drop Shipping Planı Olanlar İçin 6 Tavsiye

Siz de internetten para kazanmak için drop shipping iş modelini hayata geçirmeyi düşünüyorsanız bu yazımızda yapmanız gerekenleri bulabilirsiniz.

1. Drop Shipping İçin En İyisi Niş Bir Ürün Grubu Belirlemek

Drop Shipping yaparak hızlı para kazanmak istiyorsanız ilk olarak satışa sunacağınız ürünleri stratejik bir şekilde belirlemelisiniz. Çok talep gören ürünlere yönelirseniz bir anda kurtlar sofrasına düşebilirsiniz. Niş ürünleri belirlerken ürünlerin karlılığını, nakliye maliyetlerini, ürünü ön plana çıkarmak için uygulamanız gereken dijital pazarlama faaliyetlerinin maliyetlerini ve aklınızdaki ürün ile ilgili internette yapılan aramaların hacmini değerlendirmelisiniz. Ek olarak satacağınız ürünün lokal piyasada kolay ulaşılabilir olmamasına da dikkat etmelisiniz. Bu şekilde ürün seçimini doğru bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ürün tercihi yaptıktan sonra markalama çalışmalarına başlamalısınız. Kendi markanızı yaratabilirseniz, tedarikçilerden aldığınız ürünleri kendi markanızla satarak kazancınızı çoğaltabilirsiniz.

2. Bu Alanda Rekabet Düşündüğünüzden Sert Olabilir

Drop Shipping yapmaya kararlıysanız işe başladığınızda hem diğer drop shipping yapan girişimcilerle hem de dev tedarikçilerle rekabete gireceğinizi bilmelisiniz. Rekabetten kaçınmak için hiç rekabet olmayan bir ürünü tercih etmemelisiniz. Üstelik ürün ihtiyaç duyulan bir ürünse ve ciddi rakiplerinizin olmadığını fark ederseniz, durup düşünmelisiniz. O ürün için rekabet düzeyinin düşük olmasını sağlayan nedenleri irdeleyin. Alternatif olarak rekabetin yeni yoğunlaştığı ürünleri tercih ederek piyasaya güçlü bir başlangıç yapabilirsiniz.

3. Drop Shipping Olmazsa Olmaz; Güvenilir Bir Tedarikçi Bulun

İş fikrinin başarısını doğrudan etkileyen faktörlerden biri anlaşma yapılan tedarikçinin ya da tedarikçilerin işlerini aksatmaları ve güvenilirliklerinin tam olmamasıdır. Özellikle Alibaba gibi dev sitelerden kendinize tedarikçi bulmaya çalışacaksanız işinizin daha çetrefilli olduğunu da bilmelisiniz. Emek ve para harcadığınız sitenizin, pazar araştırmalarınızın, rakip analizlerinizin tedarikçiler nedeniyle zarar görmesini istemiyorsanız ya güvenilir tedarikçiler arasından seçim yapmalısınız ya da tedarikçilerle yüz yüze tanışmanın bir yolunu bulmalısınız.

4. E-Ticaret Sitenizi Kurun

Bu model e-ticaret için tasarlanan web siteleri arasından seçim yapmak işinizi hayata geçirirken aşılması gereken önemli bir engeldir. Bu aşamada hazır şablonlardan yararlanabileceğiniz gibi kendinize özel bir tasarım da yaptırabilirsiniz. Tercihinizi yaparken bütçenizi ve işinizin başlangıç planlamasını dikkate almalısınız.

5. Müşteri Kazanım Planı Oluşturun

Hedefe yönelik ürünlerin seçilmesi, güvenilir tedarikçilerle anlaşılması, fonksiyonel bir web sitesinin yapılması gibi adımların başarıya ulaşabilmesi için hedef kitle kazanım planının doğru oluşturulması gerekir. Ürünleri arayanların taleplerini bulabilmesi ve ürünlerin satılabilmesi için dijital pazarlamanın tüm imkanlarından yararlanılmalıdır. Hedef kitlenin tercih ettiği sosyal medya platformlarında aktif olunmalı, sponsorlu içerikler çıkılmalı, web sitesine trafiği arttırmak için SEO çalışmaları yapılmalı ve internet reklamları stratejisi belirlenmelidir. Drop shipping fikrine ve dolayısıyla dijital pazarlama stratejilerine ne kadar yatırım yapılırsa sonuçların o kadar mutluluk verici olacağı unutulmamalıdır.

6. Analiz ve Optimizasyon

Web siteniz faaliyete geçtikten ve dijital pazarlama çalışmalarınız başladıktan sonra analiz ve optimizasyon süreçlerine eğilmelisiniz. Web sitenizi hangi yaş aralığında hangi cinsiyette hangi gelir düzeyinde kişilerin ziyaret ettiğini belirlemeli, dijital pazarlama stratejilerinizin performansını ölçmeli ve elde ettiğiniz verilerden yararlanarak stratejilerinizi yenilemelisiniz.