Kripto para dünyasında Çinli uzmanların yeri her zaman farklıdır. Dünyanın ilk kripto para milyonerleri arasında ağırlık genelde Çinli uzmanlardadır. Fakat bu uzmanları Bitcoin tahminleri 2019 ise farklıdır. Çin’de her yılın bir hayvanı temsil ettiği bir hayvan takvimi bulunmaktadır. Bu takvime göre de 2019 yılı domuz yılı olarak kabul edilmektedir. Domuz yılının Çin inanışında bu yıldan önce doğanlar için şanssız olarak ifade edildiği bilinmektedir. Gelin Çin’in en önde gelen kripto para yatırımcılarının 2019 Bitcoin tahminleri dinleyelim:

Çin’in en önde gelen kripto para yatırımcıları arasında yer alan Chandler Guo, bu yıl Bitcoin için 10,000 doları pek de olası görmemektedir. Guo, bir buçuk yıl kadar sonra gerçekleşmesi beklenen Bitcoin halving’in ise bitcoin fiyatında ciddi bir artışı tetikleyeceğine inanmaktadır.

Çin’de sözü geçen en etkili Bitcoin milyarderlerinden biri olan Zhao Dong ise kripto para dünyasında ayı piyasasının 2019 yılı sonuna kadar devam edeceğini belirtmektedir. Milyarder isme göre kripto para piyasası 2020 yılında baharı görecek ve 2021 yılı ise kripto piyasası için tam bir yaz mevsimi olacaktır. Dong’un 2021 Bitcoin tahmini ise 50,000 dolardır.

Dünyanın yüksek hacimli kripto paraları arasında yer alan Qtum kurucusu Patrick Dai’den ise bitcoin 2019 yılında konsolide olmaya devam edecek. Bitcoin fiyatının 2019 yılında 4,500 dolar ile 50,000 dolar arasında işlem göreceğine inandığını söyleyen Dai, bu yılın karışık geçeceğine inananlardan.

Ultrain kurucu ortağı Guo Rui ise sadece Çin’de değil kripto para dünyasında da sözü geçen liderler arasındadır. Rui de bu yılın kripto kışı şeklinde gerçekleşeceğini belirtiyor olsa da bu yılın blockchain temelli bir çok önemli uygulamaların tomurcuklanacağını da belirtiyor. Blockchain teknolojisinin hala daha emekleme aşamasında olduğunun altını çizen Rui, blockchain dünyasında devrim yaratacak uygulamaların gerçekleşmesinin biraz daha zaman alacağını belirtiyor.

Bunlara ek olarak Guo Rui’nin sözlerine göre 2019 yılında merkeziyetsizlik içinde karşılaşılan sorunların çözümü için iki ya da üç ticari kamu blockchain uygulamasının gerçekleşeceğini görebiliriz. Eğer bu durum gerçekleşirse tüm kripto paralarda ciddi de bir fiyat artışı görünebilir.

Şanghay Wanxiang şirketinin CEO’su Dr. Xiao Feng, blockchain sektöründen 2019 yılında oldukça umutlu olduğunu belirtiyor. 2019 yılında tüm kripto para severlerin ve yatırımcıların büyük ölçekli ticari blockchain uygulamalarıyla karşılaşacağını belirten Feng, bu yıl başta olmak üzere ciddi artışlar yaşanacağının da altını çiziyor.

2019 bitcoin tahminleri baktığımızda bu yılda maksimum görebileceğimiz rakamın 50.000 dolar olabileceği söyleniyor. Ancak çoğu kripto para yatırımcısının bu yılın 4.500-5.000 dolar seviyelerinde geçeceğini ön gördüğünü ve esasen gelecek yılın bitcoin yılı olacak dediklerini de biliyoruz.