Kripto para piyasası, yatırım yapmak için hem çok riskli hem de çok yüksek getirili bir piyasadır. Bundan dolayı bu piyasaya adımını atacak olan herkesin önceden çok ciddi araştırma yapması ve buna göre yatırım kararı vermesi gerekir. Yapacağınız bir hamle sizi dünyada milyarderler arasına sokabilirken, beş parasız da bırakabilir.

Kripto para piyasalarında özellikle boğa sezonlarında pek çok coin öne çıkar ve bazıları hayal bile olsa bir hayali satarak büyük hisse değerlerine ulaşırlar. Bu tip coinler genelde boğa sezonlarının ortalarında ortaya çıkar ve boğa sezonu bittiği an çok yüksek yüzdeli düşüşlerle kendilerini dipte bulurlar.

Bundan dolayı bir coine yatırım yapmadan önce bu piyasayı iyi analiz etmek, yatırım yapılacak coinin hedeflerini incelemek ve nasıl bir altyapı ile hizmet sağladığını görmek yatırım açısından çok önem taşımaktadır. Bu yazıda sizlere uzak durmanız gereken üç coinden bahsedeceğiz. Bu coinler bulunduğu altyapı ve doğru hedefler ifade etmemesinden dolayı çok tercih edilmesi mantıklı olmayan coinler arasında yer almaktadır.

Uzak durulması gereken 3 coin;

  • Tether (USDT)
  • Dragonchain (DRGN)
  • Nano (NANO)

Bu coinler hakkında tercih edilmeme analizi yapmamızın en büyük sebebi bu coinlerin altyapı ve hedeflerinin hiçbir şey taşımadığı ile alakalıdır. Bununla beraber bu coinlerde tether haricinde hiçbir coinin ayı piyasasını başarılı geçirmediği ve boğa piyasasının da ortasında ortaya çıktığı görülmektedir.

Tetheri bir diğer yanda tutmamızın en büyük sebebi, tetherin sabit bir coin olmasından kaynaklanmaktadır. 1 doları kripto paralara entegre etmek için üretilmiş bir coin olan tether, kurulduğu ilk günden beri 1 dolarda sabit şekilde durmaktadır. Özellikle coinlerini dolar bazından hesaplamak isteyenlerin kullandığı ve dolar ile güvenceye alan kişilerin kullandığı tether, fazla talep dahilinde coin yakarken, az talepte de tether üretimine geçmektedir. Bundan dolayı ne kısa vadeli ne de uzun vadeli bir şekilde tethere yatırım yapmak mantıklı olmayacaktır.

Dragonchain’de 2018’de ortaya çıkan ve yatırımcılarına online disney ortamı vaad eden bir coindi ancak yıldızı çok çabuk söndü. Arkasında barındırdığı teknolojiden dolayı değil hedeflerinden dolayı tercih edilen bir coin olan Dragonchain de hedeflerinden uzak kalması bu coine olan ilgiye de azaltıp, yatırım yapılmaması gereken statüye çevrildiğini belirtebilirim.

Nano’nun da altyapısal olarak birçok soruna sahip olduğunu değerinden anlayabiliyoruz. Başarı olarak hedeflerinin bugüne kadar epey bir altında kalan Nano da tıpkı diğer iki coin gibi kripto para severlerin ilk yatırımlarda tercih etmemesi gereken bir coindir.