2019’da en çok kazandıracak hisseler konusunda araştırma ekibimiz önemli bir çalışma yapmış ve şirketleri mercek altına almıştır. Bu araştırmalar sonucunda ön plana çıkan şirketler ise şöyle olmuştur;

Mavi Giyim

Mavi giyim, özellikle son yıllarda güçlü bir büyüme trendine girmiştir. Yurtdışı hizmetlerine de ağırlık veren Mavi giyim, ucuz değerleme sayesinde uzun vadede karlılıkta büyük bir etki görecektir. Geçtiğimiz yıl şirketin büyüme rakamlarının, satış gelirlerinin, net kar büyümelerinin şirketin dinamiklerini çok güçlü tuttuğunu görüyoruz. Güçlü nakit akışına sahip olması ve verimli maliyet kontrol uygulamalarına sahip olmasından dolayı bu yıl hisse seçimlerinde Mavi Giyim de tercih edilebilir durumdadır.

OTOKAR

2018’in ilk dokuz ayında yaşanan bazı gelişmeler OTOKAR’ın 86 milyon TL net zarar ve 6 milyon TL FAVÖK zararı açıklamasına neden olmuştur. Bu nedenler arasında; askeri araç teslimatlarının oldukça az miktarda yapılması ve ticari araç satışlarının gerilemesi de yer almaktadır.

Fakat OTOKAR, 2018’in 4. çeyreği ile beraber olumlu haberler trendine kapılmıştır. 2019 yılında gerçekleşecek olan Birleşik Arap Emirlikleri’ne zırhlı araç teslimatları ve Romanya’ya yapılacak otobüs satışlarının şirketin karlılığını yukarı doğru çekeceği aşikardır. Üstelik OTOKAR’ın Birleşik Arap Emirlikleri ordusu ile beraber yaptığı anlaşmanın toplam bedeli de 661 milyon dolardır.

Bu iki anlaşmanın, 2019 yılında OTOKAR’a önemli bir döviz girdisi sağlayacaktır. Uzmanlar OTOKAR’ın sene sonu net karının 200 milyon TL olacağı yönünde görüş bildirirken, yatırımcıların da 2019 yılında OTOKAR’ı tercih etmesi kazandıran bir seçenek olacak gibi görünüyor.

Türk Telekom

Türkiye’deki teknoloji firmaları arasında oldukça önemli bir konumda olan Türk Telekom, dijitalleşme furyası, data kullanımınlarında son yıllarda yaşanan artış ve abone rakamlarındaki artış nedeniyle şirket için önemli bir büyüme trendine girmiştir.

Özellikle 4.5G avantajını iyi kullanarak abone bazında büyümeyi sağlayan Türk Telekom, pazar payını ise 2018’in son ayları itibariyle %26 seviyelerine çıkarmıştır. 2019 üst satış stratejileri ile mobil segment büyümesini de sağlaması beklenen Türk Telekom’un bu yılda da yatırımcıların yüzlerini güldüren bir hisseye çevirmesi muhtemel gözüküyor.

Vakıfbank

Türkiye’de en güvenilir sektör olarak görülen bankacılık sektörünün dinamo şirketi olan Vakıfbank’ın, 2019 yılı operasyonel büyümesinin sektör ortalamalarının üzerinde gerçekleşmesi beklemektedir. Bankacılık sektördeki en yüksek ikinci sermaye karlılığını yakalayan Vakıfbank’ın bu yükseliş trendinin 2019 yılına da etkisini göstermesi ve yatırımcılarının yüzünü güldürmesi beklenmektedir.