2018 yılı şüphesiz hem kripto paralar hem de kripto para yatırımcıları için çok önemli bir yıldı. Global anlamda ilk defa kripto paraların ne işlevler yapabildiği herkes tarafından bilinmeye başlandı. 2018 pek çok yatırımcı için iyi başlamış olsa da sene durgunluk ile tamamlandı. Fakat 2019 yılının boğa yılı olması ve tüm yatırımcıların çok kazançlı bir şekilde bu yılı kapatması bekleniyor.

Paraixir ekibi de detaylı araştırma ve analizlerinin ardından 2019 yılında en çok kazandırcak altcoinleri sizler için sıraladı. Altcoin ya da kripto paralar ile hiç ilgisi olmayan okuyucularımız içinde önereceğimiz kripto paranın yaratılış amacının ne olduğu, nasıl çalıştığı ve ne işe yaradığını yazımızın devamında anlatacağız.

Ethereum

Nedir?: Ethereum sistemi kendi amacını ademi merkeziyetçi uygulamalar oluşturmak için alternatif bir protokol yaratmak şeklinde tanımlıyor. Ayrıca ethereum sahip olduğu bazı teknik özellik farklılığı sayesinde de bitcoine göre kullanıcılarına daha güvenli ve daha esnek bir sistem sunuyor. Sadece para transferi için kurulmayan Ethereum, akıllı kontrat yazma sayesinde geleceğin para birimlerinin altyapılarını oluşturmayı amaçlamaktadır.

Ne İşe Yarar?: Diğer kripto paralara göre bazı teknik farklılıklara sahip olan Ethereum, akıllı kontrat ve token gibi sistemlere sahiptir. Akıllı kontrat ve token sistemleri para transferlerinin olduça hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesi mümkün hale getirmektedir. Eğer ileride kripto para sistemleri kabul görürse, Ethereum altyapısının bir ürünü olan akıllı kontratlar ile araya hiçbir aracı koymadan ev ya ada araba kiralayabileceksiniz. Aynı şekilde, akıllı kontratlar internette ya da yapacağınız online bir ticarette daha güvenli bir transfer işlemi yapılmasını mümkün kılacaktır. Bu sayede elinize ürün geçip siz onaylayana kadar, paranızı güvenle ve Ethereum sisteminde yer alan herkesin şahitliğinde saklanmaya devam edecektir.

2019 Yılı Görüşü: 2019 yılına 130 dolar seviyelerinde başlayan Ethereum, geçen yıl Ocak aylarında 1300 dolar seviyelerini test etmişti. Ethereum’un akıllı kontrat yapısında yenilikler yapması ve Ethereum altyapısını kullanarak pek çok altcoinin daha türemesi, Ethereum’un 2019 yılını çok farklı bir şekilde geçireceğine örnek. Yıl ortasına doğru tekrar tavan seviyeleri görmemiz pek muhtemel duruyor.

Litecoin

Amaç: Litecoin de tıpkı bitcoin gibi merkezi bulunmayan açık kaynak kodlu küresel bir ödeme ağıdır. Bitcoin’in hemen ardından alternatif bir ödeme aracı olarak kurulan Litecoin’in kurucusu Litecoin’i şöyle tanımlamaktadır; “Bitcoin altın ise Litecoin gümüştür”. Litecoin’ın kuruluş amacı küresel ölçekte hızlı bir ödeme yöntemi olarak kabul görmektir. Bitcoin transferleri yaklaşık 10 dakika gerçekleşirken, litecoin transferleri 1 dakikadan daha az sürmektedir.

Ne İşe Yarar?: Özellikle hem alınacak hem de yapılacak ödemeler konusunda çok ciddi bir kolaylık sağlamakta olan Litecoin, aracı olmadan ve herhangi bir maliyete katlanılması gerekmeksizin karşı tarafa ödeme yapılmasını mümkün kılmaktadır. Litecoin ile ilgili olarak yapılan en kapsamlı ve büyük çalışma ise akıllı kontratlar üzerine yapılmıştır. Litecoin ekibinin akıllı kontratlar ile ilgili yaptığı çalışmalar tamamlandığında ithalat, ihracat ve uluslararası sözleşmelerin tümünün bu sistem üzerinden yapılması Litecoin ekibi tarafında amaçlanırken pek çok yatırımcı ve devlette bu sistemin gerçeğe dönüşmesi için Litecoin’e ciddi fonlar aktarmaktadır.

2019 Yılı Görüşü: 2019 yılına 30 dolar seviyesinde başlayan Litecoin, şu sıralar 40 dolar seviyelerine yeniden ulaşmıştır. Geçtiğimiz yıl anlık olarak 300 dolar seviyesini gören Litecoin, bu yıl akıllı kontrat sistemi çalışmalarına oldukça hız vermiş durumdadır. Litecoin’in akıllı kontrat sistemi ile alakalı olarak yakın zamanda açıklama yapması beklenirken. Bu durumunda Litecoin’i o eski günlerine geri getirmesini bekliyoruz.

Monero

Amaç: Windows, MacOS, Android, Linux ve FreeBSD üzerinde çalışan ve ölçeklenebilirlik kavramı üzerine odaklanan bir şifreleme sistemine sahip olan Monero, insan hayatındaki para transferlerinde yer alan banka ve aracı kurulaşlar gibi üçüncü şahıs ya da kurumları ortadan kaldırarak insanın kendi parasının bankası olabileceğine inanmaktadır.

Ne İşe Yarar?: Kripto paralar içinde farklı olarak tanımlanmakta olan Monero, bir kullanıcı arasında yapılan işlemlerin yalnızca alıcı ve satıcı arasında kalmasını sağlamaktadır. Gizliliğin coini olarak da adlandırılan Monero, ne bir banka ne de bir üçüncü taraf olmaksızın alıcı ve satıcı arasında güvenli para transferi işlemlerinin yapılmasını sağlamaktadır. Geliştirilmiş güvenlik sistemlerine sahip bir coin olan Monero, dünyadaki tüm insanlara gizlilik çerçevesinde para transfer ve daha pek çok imkan sağlamaktadır.

2019 Yılı Görüşü: 2019 yılına 50 dolar seviyesinden başlayan Monero, bu günleri de 50 dolar seviyesinde geçmektedir. Geçtiğimiz sene 400-450 dolar bandına kadar gelen ve özellikle gizliliğe önem veren insanların daha çok kullanmaya başladığı Monero’nun bu sene sonunda 400-450 dolar bandına gelmesi bekleniyor. Monero, eğer beklenen çıkışa yaparsa 2020 yılında da 1000 doları görebilecek gibi duruyor.

Cardano

Nedir?: Katmanlı bir kodlama mimarisi aracılığıyla güvenlik üzerine yoğunlaşan Cardano, NEO ve Ethereum’a benzer akıllı bir sözleşme platformudur. Bilim felsefesindeki düşünceler sonucunda yaratılan Cardano, akademik araştırmalar üzerine kurulan ilk blockchain projesi olma özelliğini yaşımaktadır.

İki katmanlı kodlama mimari ile geliştirilmesi üzerinde yazılan akıllı sözleşmelerin daha esnek olmasını sağlamaktadır. Cardan sayesinde işletmeler kolay bir şekilde bu sözleşmenin tasarımını, mahremiyetini ve uygulanmasını kendi özel kullanımlar ile hazırlayabilmektedir.

Ne İşe Yarar?: Cardano, işletmeleri baz alsa da tüm dünyaki insanlara akıllı sözleşmelerini kendi hazırlama imkanı sağlamaktadır. Cardano platformu üzerinden akıllı sözleşme yazan kişi ya da kurumlar sözleşme tasarımlarını ve uygulanmasını da kendi istediği türde hazırlayabilmektedir. Özellikle bankacılık sistemlerinin pahalı olduğu ülkelerde yaygınlaşmak isteyen Cardano, kullanıcılarına düşük komisyonlu para transfer hizmeti de sunmaktadır.

2019 Yılı Görüşü: 2019 yılına 0,041 dolar seviyesinde başlayan Cardano, bugünlerde 0,047 dolara çıkmıştır. Geçtiğimiz senenin başlangıcındaki boğa döneminde 1,02 dolarlara kadar çıkış gösteren Cardano’nun bu yıl yaşanması beklenen boğa sezonunda, teknolojisini de bu süreçte geliştirmiş olması nedeniyle artış yaşaması ve daha önce tavan olarak gördüğü 1 dolar seviyesinin üstüne çıkması beklenmektedir.

Dash

Nedir?: Dünyadaki en kullanıcı dostu bir coin olarak adlandırılan Dash, zincir ölçeklenebilir olmayı amaçlamış bir coindir. Açık kaynak kodlu P2P kripto para birimi olan Dash, neredeyse bitcoin kadar eski bir maziye sahiptir. Dash’in eski adları Darkcoin ve XCoin’dir. Kullanıcılarına hem sözleşme yapması hem de para transferi konularında hızlı bir işlem imkanı sunan Dash, kullanıcıların kendi kendini yönetmesini ve onlara bu dahilde özel işlem seçenekleri sunmaktadır.

Ne İşe Yarar?: Dash kullanıcıları sistemi hızlılık ve gizlilik nedeni ile tercih etmektedir. Dash sistemi sayesinde sistem kullanıcıları sadece 4 saniye gibi kısa bir süre içerisinde para transferi yapabilmektedir. Masternode ağının gücü ile InstantSend özelliğini sistemlerine entegre eden Dash, kullanıcılarına anonim bir şekilde hızlı para gönderimi ve hızlı para alımı imkanı sunmaktadır.

2019 Yılı Görüşü: 2019 yılına 80 dolar seviyesinde başlayan Dash, aradan geçen 1.5 aylık sürede yaklaşık %10’luka artış göstererek 90 dolar seviyesine gelmiştir. Dünyanın en hızlı para transferi sağlayan coinlerinden biri olan Dash’in kullanıcıların isteği dahilinde gizlilik de sunuyor olması coine büyük bir talep yaratmaktadır. Geçtiğimiz seneki boğa döneminde 1500 dolarları test etmiş ve bir süre o seviyede seyretmiş bir coin olan Dash’in tekrar o günleri görmesi çok olası duruyor.

Holochain

Nedir?: Merkezi olmayan uygulamalar tasarlayabileceği bir yapı oluşturmak isteyen Holochain, yeni bir teknolojinin temellerini atmaktadır. Blockchain’in aksine veri merkezli zincir değil; temsilci merkezli zincir oluşturan Holochain, kripto para dünyasına yeni bir soluk getirmiştir. Holochain’in halka açık zincirindeki her bir temsilci özel bir fork’u korumakta ve dağıtılmış hash tablolarıyla sınırlı bir şekilde yönetilmektedir.

Ne İşe Yarar?: Bitcoin gibi geleneksel blok zinciri kullanan coinlerde bilgiler dağıtılmış ağlarda kriptografik hash’ler ile saklanmaktadır ve ağın her bir üyesi, global bir konsensusu korumaktadır. Bu konsensus her üyenin bağımsız ve bütünlük içinde ağı doğrulamakta ve bütünlüğü sağlamaktadır. Geleneksel teknolojiden blockchain teknolojisi farklı kılan şey de bu olarak görülmektedir. Holochain’in dağıtılmış uygulamalar için olan platformunda zincirdeki her bir temsilci zincirin bir bütün halinde kaydını tutmaya ihtiyaç duymamaktadır. Bu sistemde her temsilci o temsilcinin eşsiz kriptografik anahtarı ile etkileşime giren tekil bir zincir tutmaktadır. Temsilcilerden birinin çevrimdışı olması halinde ana zincir tarafından forklanmakta ve bununla beraber içerdiği verilerin bütünlüğü tamamen korunmaktadır. Bu durumda da Bitcoin’de yaşanan hız problemi ve diğer zaafiyetler Holochain’in yenilikçi teknoloji ile çözümlenmektedir.

2019 Yılı Görüşü: 2018 yılı ortalarında faaliyete geçen bir coin olması nedeniyle en fazla 0,002 doları test etmiş bir coin olan Holo, 2019 yılının başında 0,0004 dolara kadar inmiştir. Yılbaşından bu yana yaklaşık 3.5 kat fiyat artışı yaşayan ve 0,0015 dolara kadar çıkan Holo’dan beklentiler bu yıl 0,50 dolara kadar çıkması yönünde. Çok düşük tutarlı bir coin olarak nitelendirildiğinden dolayı Holo, büyük bir yatırım fırsatıdır. Teknolojisi ve beklentiler nedeni ile de 2-3 yıl sonra 1 dolara çıkması da gayet makul durmaktadır.