2018 yılının sonunu 5,30 seviyelerinden tamamlayan Dolar/TL paritesi, geçtiğimiz haftayı ise 5,76 seviyesinden tamamladı. 22 Mart Cuma günü anlık olarak 5,98 seviyelerini de zorlayan dolar, piyasaya bir miktar endişe ve telaş getirdi. Dolardaki bu artışın üzerine Merkez Bankası yüzde 24 faizle bir haftalık repo ihalelerini askıya aldığını ilan etti ve özellikle piyasaya sıkı para politikası anlamında yinelenen bir mesaj iletti ancak bu da doların ateşini kesmedi. Bu artışın ardından hem pek çok iş adamının hem de pek çok vatandaşın kafasına tek soru geldi: “Dolar daha ne kadar artacak? 2019’da Dolar kuru ne olacak?“. Bu konu ile alakalı olarak hem ekonomistlerden hem de finansçılardan farklı pek çok görüş geldi. Pek çok uzman “2019’da Dolar Artacak Mı?” sorusuna farklı cevaplar veriyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, cuma gecesi canlı yayında açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak yaptığı açıklamalarda cuma günkü olağanüstü kur hareketi sonrası, “31 Mart yerel seçim sonucu ne olursa olsun, seçim sonrası önümüz çok açık. Atılacak adımlar hazır, önümüzdeki hafta bir kısmını paylaşacağız. Nisan ayıyla birlikte yol haritasını açıklayacağız” sözleri kullandı. Bu mesaj iş adamları ve vatandaşları bir nebze rahatlattı ve piyasada rol alan pek çok kişi de seçimlerin sonrasını beklemeye koyuldu.

Amerikan Merkez Bankası eski ekonomisti Erkin Şahinöz ise Sözcü’ye yaptığı açıklamalarda dolarda 5.40 seviyesinin aşılmasının önemli bir direnç noktası olduğunu belirtti ve “Dolar/TL kurundaki 5.40 önemli bir dirençti ve kur orayı geçti. Kur, bugün 5.50’yi de geçince Merkez Bankası önlem almak amacıyla böyle bir hamle yaptı. Merkez Bankası’nın bu hamlesi yerinde bir hamle. Fakat kurdaki yükselişin önüne set çekebilir mi? Çok zor görülüyor. Benim endişem 5.65’inde üzerinde kapatması. 5.65’in geçilmesi halinde hareketin hızlanabileceğini vurgulamakta yarar var.” ifadelerini kaydetti.

Gedik Yatırım Algoritmik İşlemler Müdür Yardımcısı Gizmen Nalbantlı ise Sözcü’ye yaptığı açıklamalarda; özellikle bu yükselişte hane halkının döviz alımının da etkili olduğunu belirtti ve “15 Mart haftasında 4 milyar dolar artan döviz mevduatı 23 haftadır sürekli yükselerek 175.8 milyar dolara yükseldi. Kurdaki 5.54-5.55 bölgesinin önemli olduğunu düşünüyorum. 5.55 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanırsa 5.65-5.70 seviyesine doğru bir hareket olabilir. 5.45 seviyesine ise kısa vadede geri çekilmelerde destek olacak bölge olarak izlenebilir.” dedi.

TEB Yatırım/BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte, Foreks’e yaptığı açıklamada TCMB’nin TL’deki negatif ayrışmadan rahatsız olup piyasaya örtülü bir faiz artırımıyla müdahale etmesini, çok önemli ve çok yerinde bir gelişme olarak değerlendirirken, “Merkez Bankası’nın dün lirada yaşanan 2’ye 1 negatif ayrışmadan rahatsız olup piyasaya örtülü bir faiz artırımıyla müdahale etmesi çok önemliydi. Çünkü gelen dolar talebinin sadece yabancı kurumsal tahvil satışlarından değil, lokallerden de kaynaklandığını görüyorduk. Fakat şu anki fiyatlamalarda, liranın açığa satılmasının daha maliyetli hale getirilmesinin ve TL likiditesinin sıkıştırılmasının dolar/TL üzerinde etkili olmadığını görüyoruz. TCMB rezervlerinin 2 haftada 6 milyar dolar erimesi ve jeopolitik risklerinde lira fiyatlamasına girdiğini görmek zor değil.” sözlerini kaydetti.

Şu an ise piyasadaki gözler 25 Mart Pazartesi günü Merkez Bankası’nın açıklamasına çevrilecek. Merkez Bankası bu açıklamada piyasayı nasıl fonlayacağını açıklayacak. Beklenti Merkez Bankası’nın piyasayı gecelik faiz oranı olan 25.50’ten fonlaması yönünde ancak bazı uzmanlar ise yüzde 27’lik geç likidite penceresinden de fonlama yapılabileceğini düşünüyor. Bilindiği üzere 2019 yılına 5,30 seviyelerinden giriş yapan Dolar/TL kurunun, 2019’da da bu seviyelerde kalacağı tahmin ediliyordu ancak yaşanan ulusal ve ulusalararası pek çok politik gelişme, kurun ani dalgalanmalar ile yukarı ve aşağı yönlü hareket ettiğini gösteriyor.