Herhangi bir Holochain yatırımcısı ile konuşursanız eğer yatırımcılar bu coini neredeyse bedavaya aldıklarını ve bu coinin değerinin çok yakın bir zaman içerisinde 100, hatta 1000 kat artacağını iddia etmektedir. Peki ya bu yatırımcıların bu kadar heyecanlanmasına neden olan holochain nedir? Gelin detaylı inceleyelim ve sonunda alıp almayacağınıza da siz karar verin.

Holochain Nedir?

Holochain geliştiricilerin üstünde merkezi olmayan uygulamalar tasarlayabileceği bir yapı oluşturmak isteyen projedir. Blokzincir yapısının aksine veri merkezli olarak değil, temsilci merkezli bir yapı olarak tasaralanan Holochain’de gerçek bir küresel consensus da bulunmuyor. Gerçek bir consensus yerine halka açık zincirdeki her bir temsilciyi özel bir fork korumaktadır. Bu da holochain sisteminin blokzincirden çok daha basit işlemesini sağlamaktadır.

Holochain Nasıl Çalışıyor?

Holochain’in dağıtılmış uygulamalar için olan sisteminde her temsilci o temsilcinin eşsiz kriptografik anahtarı ile etkileşime giren tekil bir blokzincir tutmaktadır. Bu sistem içerisinde de eğer temsilcilerden birisi çevrimdışı olursa ana blokzincir tarafından forklanmaktadır. Bununla birlikte içerdiği verilerin bütünlülüğü de tamamen korunmaktadır.

Holochain Kazandırır Mı?

Blokzincir yapısını gelenekçi bulan ve bu yapıyı daha yenilikçi bir hale getirme hayali olan bir proje olan Holochain tabiki yatırıma değer bir coindir. Ancak bunu söylememizin en temel sebebi tabiki Holochain şu anki fiyatından kaynaklanmaktadır. 1 Holo’nun 0.0012 dolar olması tabiki herkesin bu coine ufak da olsa yatırım yapmak istemesini sağlamaktadır. Projenin hedefleri, geliştiricileri ve sürdürülebilirliğinden dolayı ekibimiz Holochain’e yatırım yapılmasını doğru bulmaktadır ancak her coin gibi Holochain de yatırım açısından riskler taşımaktadır. Bu coine yatırım yapmak isteyen kişilerin, Holochain’i daha detaylı araştırması ve yatırım yaptığında üzülmeyecek miktarla yatırım yapması gerekir.

Holochain Nasıl Satın Alınır?

Holochain, kripto para borsaları üzerinden satın alınmaktadır. Bu borsalar arasında; Binance, Hotbit, Fatbtc, IDEX ve Latoken gibi borsalar bulunmaktadır. Bu borsalardan birini tercih ederek Holochain alabilirsiniz ancak unutulmamalıdırki eğer sık sık al-sat yapmak istemiyorsanız Holo’nuzu (HOT) bir cüzdan içinde saklayabilirsiniz.

Hololarımı Nerede Saklayabilirim?

Github sayfalarından (Buraya tıklayarak holochain github sayfasına ulaşabilirsiniz) da fark edeceğiniz üzere Holochain henüz kendi ana ağına geçmiş değil bir coin değildir yani şu an bir ERC-20 tokenidir. Bundan dolayı yatırımcılar hololarını saklayabilecekleri en doğru yer ERC-20 uyumlu cüzdanlar olacaktır. ERC-20 uyumlu cüzdanlar arasında yer alan MEW, Metamask, Enjin, Eidoo vb. cüzdanlardan birini seçerek Hololarınızı saklayabilirsiniz.