Yılbaşından bu yana düzenli düşüş halinde olan konut kredisi faiz oranları Mart itibariyle bu düşüşe bir dur dedi. Martın son haftasında hareketlenen döviz kuruna bağlı olarak konut kredisi faiz oranlarında da bir yükselik gerçekleşti. Martın ayının son haftasında, konut kredisi faiz oranlarını yükselten Yapı Kredi Bankası ve Akbank, konut kredisi alacak kişileri biraz daha beklemeye itti. Ancak yine aynı ayın son haftasında ise DenizBank konut kredisi faiz oranlarında indirime gitti. Peki konut kredisi faiz oranları 2019 ve konut kredisi 60-120 ay vade faiz taksit oranları ne kadar oldu?

2019 Banka Güncel Yeni Konut Kredisi Faiz Oranı Ne Kadar?

Neredeyse tüm bankalarda sunulan konut kredisi faiz oranları, son 2 haftadır inişli çıkışlı bir grafik izlemektedir. Bazı bankalar bu süreçte konut kredisi faiz oranlarında indirime giderken, bazı bankalar ise konut kredisi faiz oranlarında faiz artışı uyguladı. Konut kredisi faiz oranlarında son duruma bakacak olursak; Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası gibi devlet bankaları konut kredisi için yüzde 1.28 faiz uygulayarak en avantajlı konut kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır. Üstelik bu üç bankada da krediler 120 aya varan vade fırsatıyla beraber sunulmaktadır. Kabaca bir hesap yapacak olursak 100 bin TL tutarında kredi çeken bir kişi 120 aylık vadede, bankaya vade süresi boyunca toplam 197.535 TL ödeyecektir. Aylık olarak bakınca ise taksit tutarı ise 1635 TL olmaktadır.

EN UYGUN KONUT KREDİSİ NEREDE?

Konut kredisi çekecek kişilerin ilk olarak kamu ya da özel banka olarak iki banka türünden birini seçmesi gerekmektedir. Özel bankalar özellikle son süreçte yaşanan döviz kuru değişkenliğinden dolayı tıpkı diğer faiz oranlarında olduğu gibi konut kredisi faiz oranlarında da hareket yaşatmıştır. Ancak kamu bankaları ise bu süreçlerde faiz oranlarını sabit tutmaktadır. Ziraat Bankası’nın başlangıcını yaptı kredi faiz indirimine diğer kamu bankaları olan Halkbank ve Vakıfbank’ın da destek vermesiyle beraber, konut kredilerinde faizler 1.28’e kadar inmiştir.

Bu kampanyayı Mart başından beri devam ettirmekte olan Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası, konut kredisini güncel olarak 10 yıl vadeye kadar yüzde 1.28 faiz oranı ile kullandırmaktadır. En düşük faiz oranlı konut kredisi ise Ziraat Bankası’nın tabela konut kredisidir. Bununla beraber Halkbank ve Vakıfbank’ın da sunduğu kampanyalı konut kredisi faizleri oldukça düşüktür.