Vatandaşların banka ve diğer finansal kuruluşlardan aldığı kredi ve kredi kartı gibi ürünleri kullanırken nasıl bir performans gösterdiğinizi ortaya koyan bir not sistemi olan kredi notu sistemi ile günümüz finansal dünyasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Geçmiş dönemde kredi ya da kredi kartı kullanımında yapılan düzenli ödemeler kişilerin notunun yükselmesini sağlarken, geç ödeme ya da ödememe gibi durumlarda ise kredi notu düşmektedir. Günümüzde bankaların hem kredi hem de kredi kartı kullandırımında çok önemli bir noktada olan kredi notu sisteminde ne kadar not sahibi olunduğunu bilmek ve eğer düşükse bunu artırmak için bazı taktikler bulunmaktadır.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Kredi notu ve Findeks kredi notu ifadeleri aynı ifadelerdir. Türkiye’ye kredi notu sistemini başarılı bir şekilde uyarlayan ilk firma Findeks olmuştur ve bundan dolayı bazı kişiler bu not sistemini findeks notu olarak da bilmektedir.

Yüksek bir Findesk kredi notuna sahip olmak vatandaşlara;

 •       Kolay ve hızlı bir şekilde kredi kullanımı,
 •       Birden fazla kredi kartı alabilme,
 •       Farklı bankalardan yüksek kredi kullanabilme

gibi avantajları sağlamaktadır. Bundan dolayı kredi notunu yüksek tutmak tüm vatandaşlar için büyük bir önem arz etmektedir.

Kredi Notu Değerlendirme ve Findeks Risk Grupları

Bankalar, kendilerinden kredi ya da kredi kartı başvurusu yapan vatandaşları değerlendirmek için bazı etmenleri kontrol etmektedir. Son dönemde dijital bankalacılığın gelişmesi nedeniyle bu etmenler arasında en büyük öneme sahip olan etmen de haliyle kredi notu olmaktadır.

Kredi notu sistemi kişileri bir dizi risk gruplarına ayırtmaktadır. Bu sistem içinde 5 farklı grup bulunmakta ve bankalar vatandaşların bu gruplardan hangisinde yer aldığına göre başvurularını değerlendirmektedir. Bu 5 risk grubu ise şunlardan oluşmaktadır:

 •       1-699: En Riskli Grup
 •       700-1099: Orta Riskli Grup
 •       1100-1499: Az Riskli Grup
 •       1500-1699: İyi Grup
 •       1700-1900: Çok İyi Grup

Bu risk gruplarını analiz etmek gerekirse, vatandaşlar eğer en riskli grup aralığında yer alıyorsa ne kredi ne de kredi kartı alması mümkün değildir. Bankalar en riskli gruptaki kişileri direkt reddetmektedir. Ancak orta riskli grup ve az riskli grupta yer alan kişiler ise bankalar nezdinde bir şansa sahiptir. Orta riskli grupta yer alan kişi SGK’lı bir çalışansa ya da ipotek gösterebileceği bir mala mevcutsa bankalardan kredi ya da kredi kartı alabilmektedir. İyi ve Çok iyi grupta yer alan kişiler ise sorunsuz bir şekilde kredi ya da kredi kartı alabilmektedir. Onların sadece başvurması yeterlidir.

Kredi ve Kredi Kartı Alımını Kredi Notu Dışında Etkileyen Faktörler Var mı?

Tabiki de vardır. Dijitalleşme ile hayatımıza giren bir kavram olan kredi notu sistemi, hali hazırda geçmişten bu yana gelen bazı faktörleri etkilememiştir. Örneğin SGK’lı olarak çalışmak, gayrimenkul sahibi olmak, işyeri sahibi olma gibi etmenler hala daha bir kişinin kredi ya da kredi kartı kullanırken bankaların talep ettiği belgeler arasındadır.

Fakat günümüzde şubesiz bankacılık yani bir diğer adıyla dijital bankacılık sisteminin gelişmesi ile beraber artık bankalar bu gibi belgelerden çok kredi notunu baz alarak kişilere kredi ya da kredi kartı vermektedir. Kredi notunun iyi olması ve SGK’lı olarak çalışmak bu gibi durumlar da şansınızın daha yüksek olmasını da sağlayacaktır.

10 Maddede Kredi Notu Yükseltme Yöntemleri

Bankaların size kredi ya da kredi kartı verme ihtimalini arttırmak istiyorsanız, aşağıda belirttiğimiz kredi notu yükseltme yöntemlerini dikkatle okumanız gerekmektedir. Bu yöntemleri eksiksiz bir şekilde yaparsanız bankalar nezdinde kredi skorunuzu artırabilir ve bu sayede hem kredi puanınızı hem de kredi limitinizi artırabilirsiniz. İşte o yöntemler:

 1. Kredi notu yükseltme yöntemleri arasında en önemli ve en temel olan şey eğer bankalar ile hali hazırda kredi ya da kredi kartı müşterisi olarak çalışıyorsanız, bu borçları zamanında ödemektir. Bu notları zamanında ödemek kredi notunuza direkt olarak olumlu etki yapacaktır.
 2. Eğer mevcutta bir kredi kartı kullanıyorsanız her ay sadece asgari borcunu ödememeniz, bunun yerine bazı aylar ya da mümkünse her ay tüm borcunu ödemeniz kredi skorunuza direkt olarak olumlu etki edecektir. Bu sayede bankalar sizi borcuna sadık bir müşteri olarak da niteleyecektir.
 3. Düşük miktarlı ve kısa dönemli krediler kullanın ve ödeyin. Eğer kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız bu tarz ürünleri kullanıp, ödemek de sizin puanınıza arka planda olumlu bir katkı sağlayacaktır.
 4. Eğer hali hazırda hiçbir bankacılık ürünü(kredi ya da kredi kartı) kullanmıyorsanız, en yakın zamanda düşük limitli de olsa bir kredi kartı çıkarmanız gerekmektedir. Bankacılık ürünlerini kullanmayarak, kredi notu yükseltmek mümkün değildir. Bundan dolayı öğrenci limiti olarak da bilinen 1.000 TL limitli bir kart dahi çıkararak bu kartın düzenli olarak ödemelerini yapmak, kredi skorunuzu yukarı çıkaracaktır.
 5. Çok yüksek kredi kartı limitlerinin kredi notuna hiçbir etkisi yoktur. Bundan dolayı yüksek limitli kart almanın da hiçbir anlamı yoktur. Bunun yerine daha düşük limitli kartlar üzerinden ihtiyacınız kadar harcama yapabilir ve ay sonu bu harcamaların tamamanı ödeyerek kredi notunuzu artırabilirsiniz.
 6. Kredi ya da kredi kartı borçlarının yanında elektrik faturası, su faturası, doğalgaz faturası gibi ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız gerekmektedir. Bu ödemeler doğrudan bir şekilde kredi notunu etkilemiyor olsa da banka sisteminde borçlu olarak çıkmamak görünüm açısından olumlu olacaktır.
 7. Vadesiz hesabınızdan her ay aktif bir şekilde para giriş ve çıkışının olmasını sağlayın. Bankalar aktif müşteriyi her zaman sevmektedir. Ayrıca bu durum banka aidiyet duygunuzu da artıracağından bankalar size daha da öncelikli kredi verebilecektir.
 8. Kredi çekmeden önce vadesiz hesaplarınızda toplu para tutmaya çalışın. Eğer bunu yaparsanız kredi alma şansınız çok daha fazla artacaktır.
 9. Eş zamanlı şekilde birden fazla bankaya kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunmayın. Üst üste red yemek, sizin hem kredi notunuzu hem de bankalar gözündeki imajınızı olumsuz etkileyecektir.
 10. Çok sık kredi çekmemeye çalışın. Çok sık kredi kullanmak da bankalar nezdinde olumlu bir davranış olarak görülmemektedir.